moderate در تست پاپ اسمیر

moderate در تست پاپ اسمیر

در این مقاله به moderate در تست پاپ اسمیر پرداخته ایم.

در این مقاله سعی داریم در مورد  moderate در تست پاپ اسمیر توضیحات جامع و کاملی را برای شما عنوان کنیم. بانوان با انجام این آزمایش وضعیت کلی دستگاه تناسلی ( واژن و دهانه ی رحم ) را مورد بررسی و ارزیابی قرار می دهند و سپس جراح متخصص زنان مراحل درمان را برای بیماران خود آغاز می نمایند.

moderate در تست پاپ اسمیر
moderate در تست پاپ اسمیر

واژه ی پاپ اسمیر چیست؟

تست پاپ اسمیر چیست؟

مراحل انجام آزمایش پاپ اسمیر را نام ببرید؟

آیا انجام آزمایش در بانوان بین بیست تا شصت سال الزامی است؟

بهترین زمان برای انجام تست پاپ اسمیر در بانوان چه زمانی است؟

شیوه های انجام مراحل تست پاپ اسمیر را نام ببرید؟

تست پاپ اسمیر با شیوه ی جدید تین پرپ را توضیح دهید؟

چه افرادی می توانند تست پاپ اسمیر را انجام دهند؟

چه بانوانی نیاز به انجام moderate در تست پاپ اسمیر نیستند؟

علت اینکه پزشکان به بانوان انجام این تست را تاکید می کنند چیست؟

هزینه ی تست پاپ اسمیر به چه عواملی بستگی دارد؟

اقدامات قبل از انجام تست پاپ اسمیر را نام ببرید؟

بیماران بعد از انجام تست پاپ اسمیر باید چه اقداماتی را انجام دهند؟

جواب تست پاپ اسمیر به چند صورت ارائه می شود نام ببرید؟

انجام آزمایش سلول سنگفرشی سیال به چه صورت است؟

عوامل تاثیرگذار در جواب تست پاپ اسمیر را بیان کنید؟

واژه moderate در تست پاپ اسمیر به چه معناست؟

نشانه های اختصاری که در تست پاپ اسمیر لحاظ شده است به چه معناست توضیح دهید؟

تفسیر نتیجه ی عبارتهای ذکر شده در تست پاپ اسمیر به چه معناست توضیح دهید؟

ویژگی های متخصص زنان خوب را نام ببرید؟

وظایف پزشک متخصص زنان خوب را بیان کنید؟

حوزه ی درمانی متخصص زنان در چه زمینه ای است؟

سرطان دهانه رحم چیست؟

سرطان تخمدان در بانوان چیست؟

آیا زیبایی دستگاه تناسلی بانوان در حیطه ی پزشک متخصص زنان انجام می گیرد؟

اهمیت انتخاب بهترین پزشک متخصص زنان خوب در چیست؟

آیا در moderate در تست پاپ اسمیر در پرده بکارت تاثیرگذار است؟

 

پاپ اسمیر

جراح متخصص زنان و زایمان با انجام تست پاپ اسمیر سلولهای غیر طبیعی که در بخش دستگاه تناسلی بانوان رشد کرده اند را مورد ارزیابی و بررسی قرار می دهند بنابراین این آزمایش به عنوان یک تست به منظور غربالگری سرطان و همچنین دهانه رحم در بانوان شناخته شده است.

طبق تحقیقات انجام شده توسط متخصصین زنان و زایمان این مشکل در بانوان ممکن است که بعد از مدت سه سال از زمان آغاز روابط جنسی ایجاد شود به همین دلیل است که پزشکان به تمامی بانوان توصیه می کنند که بعد از این مدت حتماً این آزمایش را به منظور سلامتی بیشتر انجام دهند.

بهتر است بدانید که تست پاپ اسمیر همیشه به عنوان تست سرطان به کار نمیرود بلکه ممکن است به دلیل انجام بعضی از جراحی ها در بانوان احتیاج به ارزیابی بیشتر وضعیت دستگاه تناسلی باشد در این صورت است که پزشک متخصص زنان و زایمان انجام این آزمایش را امری ضروری می داند

و همچنین پزشک مربوطه آگاهی لازم به منظور انجام این آزمایش را به بیماران می دهد. کلمه ی moderate در این تست بسیار متداول است.

پاپ اسمیر
پاپ اسمیر

تست پاپ اسمیر

نوعی غربالگری که به منظور سرطان دهانه ی رحم در بخش دستگاه تناسلی بانوان انجام می شود را تست پاپ اسمیر می گویند زیرا با انجام این آزمایش پزشک متخصص می تواند سلولهای سرطانی و همچنین پیش سرطانی را در بیماران مورد بررسی و ارزیابی قرار دهد و با تجویز moderate در تست پاپ اسمیر برای بانوان بهترین تشخیص موثر را ارائه می دهد.

نکته ی مهم این است که در صورتی که تست پاپ اسمیر انجام شد و جراح متخصص زنان سلولهای پیش سرطانی را مشاهده کردند اقدامات پیشگیرانه از ابتلای بیمار به سرطان رحم را آغاز می کنند.

جراح متخصص به منظور اینکه بتواند این آزمایش را در بخش دستگاه تناسلی بانوان انجام دهد ابتدا باید سلولهای موجود در دهانه ی رحم بیمار را به آرامی برای نمونه برداری از این ناحیه بیرون آورد تا از این طریق 1) عادی بودن 2) غیرعادی بودن میزان رشد سلولهای این ناحیه را مورد ارزیابی قرارداده و همچنین از نظر وضعیت سلامتی دستگاه تناسلی بانوان بهترین تشخیص را انجام دهد.

تست پاپ اسمیر
تست پاپ اسمیر

مراحل انجام آزمایش پاپ اسمیر

همانطور توضیح دادیم moderate در تست پاپ اسمیر که به بیشتر بانوان توصیه می گردد این افراد برای انجام تست باید شرایط ویژه ی را دارا باشند تا تست بر روی آنها صورت بگیرد اگر بیمار این شرایط را نداشته باشد امکان این آزمایش یا تست پاپ اسمیر برای بیماران مقدور نمی باشد. شرایط انجام تست پاپ اسمیر به این ترتیب است که :

بانوانی که طبق تشخیص پزشک متخصص این تست را باید انجام دهند از یک روز قبل نباید رابطه ی جنسی و یا نزدیکی داشته باشند زیرا داشتن این رابطه در نتیجه ی تست تاثیرگذاشته و یا ممکن است پزشک یک تشخیص اشتباه را در انجام آزمایش بدهد.

بهتر است بدانید که داشتن رابطه جنسی مراقبت نشده بطور کلی به عنوان یک ویروس جنسی و همچنین بیماری مقاربتی در بانوان شناخته شده است که باید به پزشک متخصص در این زمینه صحبت کرده و او را در جریان کامل داشتن رابطه ی خود قرار دهید.

مراحل انجام آزمایش پاپ اسمیر
مراحل انجام آزمایش پاپ اسمیر

نکته در مورد انجام تست پاپ اسمیر

بانوان باید به این نکته توجه داشته باشند که یک روز قبل از انجام آزمایش رحم ( دستگاه تناسلی بانوان ) هیچ لکه بینی و یا خونریزی نداشته باشند زیرا این عضو حساس باید کاملاً تمیز و عاری از هرگونه آلودگی باشد یا به عبارتی طبق توصیه ی پزشک متخصص چهل و هشت ساعت قبل از انجام این تست هیچ شست و شوی در بخش داخلی ( واژن یا رحم ) صورت نگیرد.

از یک هفته قبل از انجام تست پاپ اسمیر بانوان نباید از هیچ کرم درمانی در بخش واژن استفاده نمایند زیرا همانطور که توضیح دادیم در نتیجه ی آزمایش تاثیر منفی می گذارد. معمولاً جراحان متخصص انجام moderate در تست پاپ اسمیر را دو ماه بعد از زایمان برای بانوان تجویز می نمایند.

نکته در مورد انجام تست پاپ اسمیر
نکته در مورد انجام تست پاپ اسمیر

بهترین زمان انجام آزمایش

بهترین زمان انجام این آزمایش در روزهای دوازدهم تا هجدهم بعد از دوره ی عادت ماهیانه ( قاعدگی ) بانوان است. پزشکان متخصص زنان و زایمان برای انجام تست سرطان دستگاه تناسلی بانوان ( دهانه رحم ) از آزمایش تست پاپ اسمیر استفاده می کنند

زیرا با انجام این آزمایش از سلولهای غیرطبیعی این بخش نمونه برداری انجام داده و سپس برای بررسی و ارزیابی بیشتر آن را در زیر میکروسکوپ قرار می دهند.

این آزمایش به عنوان یک تست خیلی راحت و بدون دردسر در بانوان معرفی شده است که با کمک آن مشکلاتی که بانوان در بخش دستگاه تناسلی دارند نظیر : 1) مشکلات دهانه رحم 2) مشکلات دستگاه تناسلی 3) سرطان رحم و خیلی از مشکلات دیگر که برای این ناحیه حساس در بانوان ایجاد می شود را پزشک متخصص زنان تشخیص و اقدامات پیشگیرانه را برای درمان بیماران انجام می دهد.

بهترین زمان انجام آزمایش
بهترین زمان انجام آزمایش

انجام آزمایش در بانوان بیست تا شصت سال

بهتر است بدانید که خانم های بین سن بیست تا شصت سال باید هر سه سال یک بار تست پاپ اسمیر را به منظور مراقبت های بیشتر دستگاه تناسلی انجام دهند زیرا انجام این آزمایش یک امر الزامی و ضروری برای تشخیص دقیق تر انواع بیماری های متعدد در بخش دستگاه تناسلی بانوان است.

همین موارد سبب شده که بانوان انجام moderate در تست پاپ اسمیر را بسیار جدی گرفته و آن را سر زمان معین خود انجام دهند این تست نیاز به بیهوشی بیمار دارد و همچنین این آزمایش هیچ دردی را برای بیماران ایجاد نمی کند و بیماران می توانند در مطب پزشک متخصص به آسانی این تست را انجام دهند.

بانوان باید قبل از انجام این آزمایش با پزشک متخصص خود مشاوره کرده و معاینات فصلی و همچنین سالیانه دوره ای به منظور سلامتی جسمی دستگاه تناسلی خود اختصاص دهند و بعد اقدام به این تست نمایند.

نکته در مورد انجام تست

بانوانی که این آزمایش را در دوران قاعدگی انجام می دهند پزشک متخصص برای بیماران تجویز دوباره ی آزمایش را می دهند زیرا همانطور که توضیح دادیم انجام این تست در دوران ماهیانه دارای یک نتیجه ی مطلوبی نداشته و پزشک متخصص نمی تواند تشخیص دقیق در مورد نوع بیماری ارائه دهد.

دلیل اصلی که پزشکان در این دوران به بیماران متذکر می شوند به دلیل خونریزی رحم است که سبب می شود نتیجه ی آزمایش حاکی بر عفونت و یا اینکه نشانه ی عارضه ی دیگر در دستگاه تناسلی بانوان باشد در این صورت جراح متخصص سلولهای این بخش را برای نمونه برداری کشت می کند و آزمایشات لازم را انجام می دهد.

نکته در مورد انجام تست
نکته در مورد انجام تست

زمان انجام تست پاپ اسمیر

بانوان بعد از مدت یکسال از رابطه ی جنسی به منظور غربالگری سرطان دهانه ی رحم باید این تست را انجام دهند. درصورتیکه بانوان مقاربت جنسی را شروع نمایند و نیاز به 1) غربالگری بیماری 2) باکتری که از این رابطه منتقل می شود، این افراد باید سریعتر از سنی که باید تست پاپ اسمیر را انجام دهند معاینات لگن را توسط پزشک متخصص زنان انجام دهند تا از بروز مشکلات بیشتر در این ناحیه جلوگیری شود. همین دلیل سبب شده که معاینات تست لگن دارای الزامات خاصی قبل از انجام آزمایش پاپ اسمیر باشد.

زمان انجام تست پاپ اسمیر
زمان انجام تست پاپ اسمیر

شیوه های انجام تست پاپ اسمیر

امروزه جراحان متخصص زنان و زایمان برای انجام تست پاپ اسمیر از دو شیوه استفاده می کنند 1) بکارگیری از شیوه ی قدیمی 2) بکارگیری از شیوه ی جدید است.

در شیوه ی قدیمی جراح متخصص برای انجام تست پاپ اسمیر که به سبب نمونه برداری از بخش مجرای واژن ( دستگاه تناسلی بانوان ) انجام می دهد کشت انجام شده را بر روی یک اسلاید شیشه ای قرار می دهد و آن را برای انجام بررسی و ارزیابی های بیشتر به بخش آزمایشگاه منتقل می کند.

در این شیوه ی قدیمی که جراحان متخصص انجام می دهند تقریباً حدود هشتاد درصد از سلولهای را که برای نمونه برداری برداشته اند بر روی اسلاید شیشه ای ریخته شده قرار می گیرد که دیگر کاربردی ندارد و احتمال خطا در این تست بسیار زیاد است.

تست پاپ اسمیر با شیوه ی جدید ( تین پرپ )

همانطور که توضیح دادیم در تست پاپ اسمیر به شیوه ی قدیمی نمونه ی برداشته شده ی که بر روی اسلاید شیشه ای ریخته می شود و به آزمایشگاه به منظور بررسی های بیشتر انتقال داده می شود احتمال اینکه نمونه دور ریخته شود در این آزمایش بسیار زیاد است

به همین دلیل با انجام تحقیقات بسیار زیاد امروزه جراحان متخصص زنان و زایمان از شیوه های نوین برای انجام این تست استفاده کرده اند که یکی از این شیوه ها تین پرپ نام دارد به این صورت که سلولهای برداشته شده از مجرای واژن را به یک محلول نگهدارنده کاملاً آغشته می نمایند و سپس محلول را برای انجام آزمایشات بیشتر به آزمایشگاه انتقال می دهند.

پرسنل آزمایشگاه تنها فقط سلول های که به منظور آزمایش بر روی دهانه ی واژن قرار دارد را برای آزمایش به آزمایشگاه انتقال می دهند و موارد دیگر نظیر : 1) سلولهای خون 2) سلولهای التهابی 3) موکوس را از نمونه ی برداشته شده حذف می نمایند. شیوه ی تست به روش جدید نسبت به شیوه ی قدیمی هزینه برتر است

نمونه ی برداشته شده به هیچ عنوان دور ریخته نمی شود

اما در مجموع دارای مزیت های موثرتری است که یکی از این مزایا را می توان به این مورد اشاره کرد که نمونه ی برداشته شده به هیچ عنوان دور ریخته نمی شود و کاملاً تمامی سلولهای برداشته شده مورد آزمایش قرار می گیرد.

نکته ی قابل توجه در این شیوه ی تست این است که از نظر پزشکان متخصص زنان بهترین زمان برای انجام moderate در تست پاپ اسمیر تقریباً پانزده روز بعد از دوران عادت ماهیانه بانوان است.

نمونه ی برداشته شده به هیچ عنوان دور ریخته نمی شود
نمونه ی برداشته شده به هیچ عنوان دور ریخته نمی شود

افراد کاندیدای مناسب تست پاپ اسمیر

در مجموع این عارضه مشکلات و همچنین فاکتورهای معینی را در بردارد که در این تست توجه به سن بانوان زیاد ملاک نبوده است. بطور کلی تمامی بانوانی که رابطه جنسی و همچنین نزدیکی دارند حتماً باید سالی یکبار تست پاپ اسمیر را مرتباً تکرار نمایند که انجام این تست باید توسط یک پزشک متخصص زنان و زایمان که در این زمینه تجربه و مهارت کافی را بدست آورده است صورت بگیرد.( نکته مهم این است که پزشک تست پاپ اسمیر را با توجه به وضعیت جسمی بیمار ارزیابی کرده و تصمیم به انجام آزمایش می دهد.)

بانوانی که دارای سوابق بیماری های نظیر: 1) سرطان گردن رحم 2) دهانه رحم ( دستگاه تناسلی بانوان ) هستند یا اینکه این سرطان در خانواده ی آنها ریشه ی ارثی و یا وراثتی داشته است حتماً باید سالی یکبار تست اسمیر را برای حفظ سلامتی این عضو حساس انجام دهند.

بطور کلی انجام دادن تست اسمیر طبق نظر پزشک متخصص زنان نیاز به محدوده ی سنی نداشته است اما خانم های که در سن میانسالی هستند انجام دادن این آزمایش امری ضروری و واجب محسوب می شود.

در این بین بانوانی که بیماری حاد و یا مشکل خاصی دارند پزشک متخصص این تست را تجویز کرده و از آنها می خواهد که خیلی سریعتر آزمایش را انجام دهند به طور مثال : 1) بانوانی که قبل از بدنیا آمدن در معرض دی اتیل استیل بسترول قرار گرفته اند .2) بانوانی که دچار عفونت hiv ویروس هستند باید سریعتر این تست را برای درمان خود انجام دهند.

افراد کاندیدای مناسب تست پاپ اسمیر
افراد کاندیدای مناسب تست پاپ اسمیر

نکته در مورد تست اسمیر

این تست این قابلیت را دارد که سلولهای پیش سرطانی را تشخیص داده و علاوه بر این سرطان دهانه رحم

( دستگاه تناسلی ) با انجام این تست کاملاً قابل تشخیص است.

بطورکلی افرادی که تست پاپ اسمیر را می توانند انجام دهند عبارتند از :

بانوانی که به دلیل انجام 1) شیمی درمانی و یا استفاده از دائمی 2) کورکیک 3) استروئید سیستم ایمنی بدن آنها تضعیف شده است باید تست پاپ اسمیر را به منظور بهبودی بیشتر این عضو حساس انجام دهند.

بانوانی که سابقه ی مصرف دخانیات به خصوص سیگار کشیدن بصورت متوالی را دارند باید حتماً سالی یکبار را تست پاپ اسمیر انجام دهند.

دود دخانیات

بانوانی که در محل سکونت شان به صورت مداوم در معرض دود دخانیات هستند انجام این تست برای آنها الزامی است.

بطورکلی بانوانی که نابارور هستند و هیچ زایمانی را نداشته اند پزشک متخصص برای این گروه از بیماران انجام تست پاپ اسمیر را الزامی و واجب می دانند.

خانم های که 1) زگیل تناسلی 2) عفونت های زیاد رحم ، دارند و از این وضعیت رنج می برند و یا اینکه دارای سوابق بیماری در سالهای اخیر بوده اند باید این تست را به منظور سلامتی وضعیت جسمی خود انجام دهند.

بهتر است بدانید که خانم های که روابط جنسی متعددی را دارند باید به پزشک متخصص زنان این موضوع را مطرح کرده و از وی بخواهند که این تست را برای آنها تجویز نماید.

موارد ذکر شده از افرادی هستند که باید حتماً سالی یکبار تست پاپ اسمیر را تحت نظر یک پزشک متخصص زنان مجرب انجام دهند.

دود دخانیات
دود دخانیات

افرادی که نیاز به انجام تست ندارند

همانطور که توضیح دادیم این تست برای تمامی بانوان بالای سن بیست و یک سال الزامی است و همچنین به صورت منظم باید هر سه سال یکبار این تست را به منظور بهبودی دستگاه تناسلی انجام دهند که از نظر پزشکان متخصص این یک امری بسیار ضروری بوده است.

البته بانوانی که دارای سن سی تا شصت و پنج سالگی هستند طبق تشخیص پزشک متخصص باید آزمایش hpv و همچنین moderate در تست پاپ اسمیر را هر پنج سال یکبار مکرراً انجام دهند.

در بانوانی که دارای سن زیادی ( شصت و پنج سال به بالا ) هستند طبق تجویز پزشک به دلیل اینکه در این رده ی سنی خطر احتمال سرطان رحم کمتر بوده است و به ندرت پیش می آید این تست توسط پزشک مربوطه تجویز نمی گردد.

دلیل انجام تست پاپ اسمیر

دلیل اینکه انجام این تست امری مهم و ضروری به حساب می آید این است که علت سرطان رحم و همچنین ویروس hpv که از طریق داشتن رابطه ی جنسی و یا عوامل دیگر در بانوان ایجاد می شود و یا اینکه این ویروس در بخش دستگاه تناسلی بانوان پنهان شده باشد بسیار بوده است همین عوامل در کنار هم سبب شده که جراح متخصص زنان این تست را برای بیماران خود تجویز نمایند.

( این نشانه ها در بخش مجرای واژن سبب شده که به مرور وی دچار زگیل تناسلی شده که درمان آن کمی دشوار تراست زیرا اگر مورد رسیدگی و بررسی قرار نگیرد فرد به سرطان دهانه رحم نیز مبتلا می شود).

مشکلاتی که برای بانوان ایجاد می شود در طی چند سال و یا اینکه بتدریج منجر به بیماری در فرد می شود به همین دلیل است که پزشکان توصیه می کنند که سالی یکبار این تست را انجام دهند تا در صورت بروز هرگونه مشکل اقدامات لازم را برای درمان بیماران انجام دهند.

طبق نظر پزشکان متخصص زنان بانوان می توانند از روند بیماری های متعدد پیشگیری کنند آن هم با انجام به موقعی در moderate در تست پاپ اسمیر است.

این آزمایش به عنوان یکی از تست های بسیار مهم برای تشخیص سرطان دهانه ی رحم است زیرا تقریباً حدود پنجاه سال پیش طبق نتایجی که پزشکان متخصص انجام داده اند اولین علت مرگ و میر سرطان در بانوان در کشورهای پیشرفته به سرطان رحم در اختصاص دارد.

همین آمارها سبب شده که بیشتر پزشکان متخصص بانوان به تمامی خانم ها متذکر می شوند که حتماً این تست اسمیر را سالی یکبار انجام دهند برای سلامتی دهانه ی رحم انجام دهند.

هزینه ی تست پاپ اسمیر

بهتر است بدانید که هزینه ی این آزمایش به چند عامل بستگی دارد: 1) تجربه و تخصص پزشک متخصص

( هرچه پزشک متخصص زنان در این زمینه تجربه و مهارت های کافی را کسب کرده باشد به عنوان بهترین پزشک زنان شناخته می شود که در هزینه ی تست اثرگذار است) 2) شیوه ی انجام تست اسمیر ( یعنی استفاده از شیوه ی قدیمی یا اینکه استفاده از شیوه ی جدید و نوین در هزینه تست اثرگذار است علاوه بر این انجام شدن تست در کلینیک ها و یا مطب پزشک متخصص از عوامل دیگری است که در هزینه ی انجام تست اثرگذار است که با توجه به هرکدام از این شرایط مبنای هزینه تست پاپ اسمیر متغیر می گردد.

هزینه ی تست پاپ اسمیر
هزینه ی تست پاپ اسمیر

مراحل قبل از انجام تست

این آزمایش که توسط پزشک متخصص زنان و زایمان مجرب در ناحیه ی دستگاه تناسلی انجام می شود دارای مراحل متعددی است که عبارتند از :

–  اولین اقدامی که برای انجام این تست باید صورت بگیرد انجام معاینات لگنی بیمار است.

–    بیمار باید روی تخت دراز کشیده و پاهای خود را روی رکاب های صندلی مخصوص قرار دهد.

–   سپس پزشک متخصص از روش جدید که توضیح دادیم با کمک اسپری قلم واژن دهانه رحم شما را تا حدی مورد نیاز برای انجام نمونه برداری باز می کند و سپس اقدام به معاینه ی دهانه واژن می کند.

–   بعد از انجام این مراحل پزشک متخصص با ارزیابی های که بر روی 1) اسپایل 2) نمونه برداری که در بخش دستگاه تناسلی ( دهانه واژن ) صورت می گیرد بررسی های لازم را برای تشخیص دقیق تر انجام می دهد.

–   نمونه برداری که پزشک متخصص انجام می دهد بیشتر بر اثر مشکلاتی است که در دهانه ی رحم ایجاد شده است که آنها را به یک آزمایشگاه مجزا منتقل می کند تا در آنجا علاوه بر اینکه سرطان دهانه رحم تشخیص داده شود از نظر ویروس hiv هم نیز مورد بررسی و ارزیابی قرار بگیرد.

تمامی موارد ذکر شده از مراحلی است که جراح متخصص برای انجام این تست در بیماران انجام می دهد تا به یک نتیجه ی مطلوبی برسد و اقدامات پیشگیرانه را برای درمان بیماران آغاز نماید.

مراحل قبل از انجام تست
مراحل قبل از انجام تست

مراحل بعد از تست اسمیر

بعد از اینکه مراحل قبل از تست توسط جراح متخصص انجام شد و پزشک نمونه برداری را از روی دهانه ی رحم انجام داد بیمار می تواند کارهای روزمره خود را مانند گذشته انجام دهد و هیچ منعی برای انجام فعالیت های روزانه ندارد.

بعد از اینکه پزشک تست را بر روی بیمار انجام داد نمونه برداری را در داخل شیشه های مخصوص آزمایشگاهی قرار می دهد و آن را برای انجام بررسی های بیشتر به آزمایشگاه منتقل می کند

البته با انجام تمامی محافظت های پزشکی تا در زیر میکروسکوپ علائمی که نشان دهنده ی سرطان رحم و یا اینکه پیش سرطان در بانوان است را بطور کامل مورد بررسی و ارزیابی کامل و دقیق قرار گیرد.

جواب تست پاپ اسمیر

این است که به منظور بررسی و ارزیابی بر روی سلولهای دهانه رحم در بخش دستگاه تناسلی بانوان انجام می گیرد دو هفته در آزمایشگاه مورد بررسی قرار می گیرد و زمان بر است تا نتیجه ی آن به پزشک متخصص زنان اعلام گردد. نتیجه ی این آزمایش به سه دسته تقسیم بندی می شود که عبارتند از :

تست پاپ اسمیر نرمال

در این نتیجه ی آزمایش که سالی یکبار در طی سه مرحله انجام می شود در صورتی که انجام هر سه تست بعد از انجام تحقیقات لازم نرمال بود این بیماران می توانند برای بهبود وضعیت دستگاه تناسلی این آزمایش را هر سه سال یکبار انجام دهند.

تست پاپ اسمیر نرمال
تست پاپ اسمیر نرمال

تست پاپ اسمیر رضایت بخش نبوده

بیمارانی که جواب تست آنها رضایت بخش نیست باید مجدداً این تست را تکرار نمایند به این علت که با انجام آزمایشی که برروی دهانه رحم ( دستگاه تناسلی بانوان ) انجام می شود پزشک به یک نتیجه ی قابل قبولی نرسیده و نیاز مبرم است که به منظور نتیجه ی بهتر و همچنین تشخیص دقیق تر پزشک متخصص تجویز دوباره moderate در تست پاپ اسمیر را برای بیماران تجویز نماید.

تست پاپ اسمیر غیرطبیعی

بعد از اینکه پزشک متخصص آزمایش پاپ اسمیر را انجام داد و نتیجه ی تحقیقات انجام شده غیرطبیعی اعلام شد در این صورت پزشک مربوطه تجویز تست مجدد پاپ اسمیر را برای بیمار می دهد تا اگر احتمالاتی نظیر: 1) دیسپلازی 2) نئوپلازی 3) پیش سرطان در آزمایش قبلی مشاهده شد مجدداً مورد ارزیابی و همچنین بررسی های بیشتر قرار گیرد و اقدامات اولیه را برای پیشگیری از روند بیماری انجام دهند.

در مورد واژه ی نرمالی که برای تست پاپ اسمیر عنوان شد بر این مبناست که رحم بیمار هیچ مشکل نداشته و سرطانی مشاهده نشده است. اما در صورتی که moderate در تست پاپ اسمیر مثبت نشان داده شود به این معناست که نمونه برداری انجام شده از سلولهای دهانه ی رحم غیرطبیعی بوده است و همین علت سبب شده که تست پاپ اسمیر شما مثبت نشان داده شود.

سلول سنگفرشی سیال

بهتر است بدانید که این سلولها بر روی بخش دهانه ی رحم ( دستگاه تناسلی بانوان ) 1) سالم 2) قابل رشد و نمو 3) نازک 4) مسطح هستند که با انجام تست پاپ اسمیر این سلولها را که بصورت قدرتمند و همچنین غیرطبیعی هستند را مورد آزمایش و بررسی های دقیق تر انجام می دهیم

و تشخیص دقیق در مورد اینکه سلولها پیش سرطانی نیستند مورد ارزیابی قرار می گیرد به این صورت که با انجام مجدد این تست نمونه برداری را به منظور تشخیص 1) ویروس های دهانه ی رحم ( مانند زگیل تناسلی ) 2) سلولهای پیش سرطانی را برای نتیجه ی دقیق تر انجام می دهند

همانند یکی از ویروس های پاپیلوم انسانی که در ناحیه دستگاه تناسلی بانوان ایجاد می شود را با این تست آنالیز کرده و نتیجه ی دقیق آن را به بیمار ارائه می دهند. طبق نظر پزشک متخصص زنان اگر این ویروس خطر زیادی را برای بیمار ایجاد نکند با انجام آزمایش مشکل و یا عارضه ی را برای بانوان ایجاد نمی شود.

درصورتیکه در نتیجه ی آزمایش شما ویروس های خفیفی دیده شد در این زمان است که پزشک متخصص به شما تجویز مجدد آزمایش پاپ اسمیر را می دهد تا از این طریق پزشک بتواند تشخیص دقیق تری را در مورد نوع بیماری ارائه دهد و مراحل درمانی را برای بیماران آغاز نماید.

سلول سنگفرشی سیال
سلول سنگفرشی سیال

نکته در مورد نتیجه ی تست پاپ اسمیر

طبق تشخیص پزشک متخصص زنان و زایمان بانوانی که دارای سن بالای شصت و پنج سال هستند و نتیجه ی تست قبلی آنها منفی بوده است دیگر نیازی به انجام مجدد آزمایش پاپ اسمیر ندارند. همچنین باید گفت که بانوانی که رابطه ی جنسی زیادی دارند پزشک مربوطه برای این گروه از بانوان چند توصیه برای انجام moderate در تست پاپ اسمیر را در نظر می گیرند.

همانطور که توضیح دادیم این تست یک روش آسان و همچنین بدون هیچ عارضه ی به منظور تشخیص سرطان های موجود در دستگاه تناسلی انجام می شود که از همه مهم تر این تست کاملاً دقیق بوده و هیچ خطای در آزمایش مشاهده نمی شود و در نهایت منجر به منفی نشان دادن جواب تست می شود به این ترتیب که آزمایش انجام شده هیچ چیز غیرطبیعی در سلولهای دهانه رحم را نشان نمی دهد اما در صورتیکه این ناحیه سلولهای غیرطبیعی داشته باشد منجر به مثبت شدن جواب آزمایش پاپ اسمیر می گردد.

عوامل موثر در جواب تست پاپ اسمیر

ممکن است در آزمایش بعضی از بانوان اشتباهاتی رخ دهد که سبب مثبت شدن جواب آزمایش شود که یکی از این عوامل را می توان به ناکافی بودن تعداد سلولهای دهانه ی رحم اشاره کرد.

از نظر پزشکان متخصص کم بودن میزان سلولهای غیرطبیعی و یا اینکه سلولهای تحریک کننده سبب گردیده که سلولهای غیرطبیعی این ناحیه به خوبی مشاهده نشوند و پنهان بمانند.

درصدی هم نیز امکان دارد که سلولهای که برای نمونه برداری برداشته می شود غیرطبیعی بوده و کاملاً پنهان شده باشند و با نمونه برداری برداشته نشوند که این امر سبب می شود بررسی و ارزیابی کامل تست به خوبی انجام نشود.

انجام مجدد این تست برای بانوان بسیار مفید بوده است زیرا اگر با انجام تست معمولی نوع بیماری تشخیص داده نشود با انجام دوباره ی moderate در تست پاپ اسمیر سلولهای غیرطبیعی مجدداً مورد تشخیص و بررسی قرار می گیرند و از روند بیماری سرطان در این ناحیه ی حساس پیشگیری می نمایند.

واژه moderate در تست پاپ اسمیر

این کلمه به معنی متوسط است و در صورتیکه این واژه در نتیجه ی آزمایش ذکر شده باشد به این معنا است که شدت بیماری و یا اینکه مقدار آن متوسط بوده است.

بعضی از مردم این کلمه را نوعی بیماری در نتیجه ی آزمایش می دانند که کاملاً غلط است بلکه ذکر شدن این کلمه در جواب آزمایش بر مبنای سنجش عفونت در جواب تست پاپ اسمیر است.

بیمار باید جواب نتیجه ی پاپ اسمیر را به پزشک متخصص زنان ارائه داده تا از این طریق جواب اصلی و دقیق آزمایش را توسط پزشک متخصص دریافت نماید.

همانطور که توضیح دادیم کلمه ی moderate نشان دهنده ی تغییرات متوسط سلولهای نمونه برداری شده است که درصورت بی توجهی به آن ممکن است مشکلات بیشتری برای بیماران ایجاد کند اما در مجموع این کلمه علائم بیماری در بانوان محسوب نمی شود.

نشانه های اختصاری تست پاپ اسمیر

در برگه ی که جواب نتیجه ی تست ذکر شده است دارای قسمت های متعددی است که هر قسمت از این برگه نشانه دهنده ی اطلاعات ویژه ی از بخشهای مختلف دستگاه تناسلی و همچنین سلولهای موجود در این بخش است که برای بیماران ارائه می گردد. یکی از مهمترین و اصلی ترین قسمت های که در این برگه باید به آن توجه داشته باشیم :

INTERPRET ATION/RESULT است که در این قسمت نتیجه ی تست انجام شده بر روی بیمار بیان

می شود که این امکان در آن لحاظ شده است که با عبارت های مختلف دیده شود که هر یک از این علائم نشانگر وضعیت ویژه و خاصی است که بیمار به آن مبتلا است.

نشانه های اختصاری تست پاپ اسمیر
نشانه های اختصاری تست پاپ اسمیر

2) معنی inflammation

این عبارت که در برگه آزمایش ذکر شده است نشان دهنده ی میزان التهابات در بخش دهانه ی رحم است که به این صورت عنوان شده است 1) شدت و همچنین میزان عفونت در بخش ترشحات دهانه رحم 2) بافت دهانه رحم که به ترتیب با سه کلمه ی تقریبی الف) شدید ، و ) متوسط ، و ) خفیف ذکر شده است و در این برگه آزمایشگاه کشت انجام شده را در اختیار پزشک متخصص زنان و بیمار قرار می دهند.

Severe

کلمه ی ذکر شده در برگه ی آزمایش تست پاپ اسمیر نشان دهنده ی التهاب شدید در بخش دهانه ی رحم است که همین التهابات نشانه ی بر وجود عفونت در بخش دستگاه تناسلی ( رحم و واژن ) و همچنین دهانه ی رحم بوده است.

زمانی که آزمایشگاه این التهاب شدید را در این بخش تشخیص داد روند درمانی و ارزیابی بیشتر را به منظور پیشگیری های لازم در مورد درمان عفونت های رحمی توسط پزشک متخصص صورت میگردد.

moderate در تست پاپ اسمیر

ذکر این کلمه در برگه ی نتیجه ی جواب پاپ اسمیر نشانگر این است که التهابات این عضو حساس در حد متوسطی بوده است و نیازی به روند درمانی نبوده و بیمار در وضعیت مطلوبی قرار دارد.

Mild

یکی دیگر از عبارت های که در برگه ی نتیجه ی جواب تست پاپ اسمیر ذکر می شود واژه ی mild است که نشان دهنده ی التهابات خفیف در بخش دستگاه تناسلی ( دهانه رحم ) در بانوان است.

موارد ذکر شده از علائمی هستند که در برگه ی نتیجه جواب تست پاپ اسمیر ذکر شده است زیرا با بالا رفتن سطح اطلاع رسانی و همچنین افزایش آگاهی بانوان نسبت به مندرجات موجود در نتیجه ی آزمایش اطلاعات کافی این گروه از بیماران نسبت به عبارتهای ذکر شده در نتیجه ی آزمایش را در اختیار دارند.

تفسیر نتیجه ی تست پاپ اسمیر

همانطور که توضیح دادیم مهم ترین و اصلی ترین بخش آزمایش اسمیر قسمتی است که در آن بافت های طبیعی و یا اینکه غیرطبیعی برای انجام تست نمونه برداری می شوند که هدف اصلی از انجام این تست تشخیص دقیق سلولهای سرطانی دهانه رحم است همین امر سبب شده که اصلی ترین بخش در جوابگوی تست اختصاص به سلولهای سرطانی دارد به این صورت که ذکر این واژه :

Negative  for intraepithelial  lesion or malignancy

1)  نشان دهنده ی منفی بودن جواب تست پاپ اسمیر است.

2)  منفی بودن این عبارت به این معنا است که بافت و یا اینکه ضایعات اضافی و همچنین بافت های غیرطبیعی در ترشحاتی که پزشک متخصص برای نمونه برداری از ناحیه ی دهانه رحم برداشته است دیده نشده است به همین منظور دیگر جای هیچ نگرانی برای بیماران نیست.

3)    این واژه از وضعیت احتمالی شما در آینده مطلبی را ارائه نمی دهد بلکه فقط این نتیجه تا روز آزمایشی است که شما انجام داده اید به همین دلیل است پزشک متخصص در زمانهای متعدد ( سه بار در سال ) این تست را برای شما تجویز می نماید.

Negative  for intraepithelial  lesion or malignancy
Negative  for intraepithelial  lesion or malignancy

ذکر این عبارت در برگه ی آزمایش

(ASC-US) Atypical squamous cells of undetermined significance

نشان دهنده ی این است که سلولهای دهانه رحم دچار تغییرات غیرعادی شده است اما تشخیص دقیق در مورد اینکه این مشکل و یا عارضه بر اثر چه مشکلی ایجاد شده است ارزیابی نشده است.

براین مبنا به دلیل مشخص نبودن ماهیت اصلی و همچنین ارزش واقعی تغییرات ایجاد شده در سلولهای واژن بعد از اینکه پزشک متخصص بررسی و ارزیابی های دقیق را انجام داد این تشخیص را می دهد که شیوه های آزمایشی دیگر را برای این بیماران انجام دهد تا از روند بیماری جلوگیری نماید و به درمان بیماران کمک بسزایی کند.

(LSIL) Low grade squamous intraepithelial lesion ذکر شدن این عبارت در برگه ی نتیجه ی آزمایش پاپ اسمیر حاکی از این است که :

1)  احتمال اینکه بانوان به ویروس hiv مبتلا شده اند بسیار زیاد است.

2)  درصورتیکه بانوان تغییرات سلولی زیادی داشته باشند مبنی بر اینکه این تغییرات حاکی از سلولهای پیش سرطانی را عنوان می کند.

همانطور که توضیح دادیم بیان این عبارت در نتیجه ی تست پاپ اسمیر در بروز این دو بیماری رایج در دستگاه تناسلی بانوان را عنوان می گردد.

(ASC-US) Atypical squamous cells of undetermined significance
(ASC-US) Atypical squamous cells of undetermined significance

نکته ی مهم در مورد عبارت LSIL

بانوانی که در نتیجه ی تست شان این عبارت عنوان شده است احتمال اینکه به سرطان رحم دچار شده باشند بسیار کم است البته صفر درصد هم نیست بطوریکه پزشک متخصص زنان این گروه از بانوان را تحت مراقبت های ویژه ی قرار می دهند تا از این طریق از وضعیت جسمانی دستگاه تناسلی اطلاعات کامل و جامع تری را در اختیار داشته باشند.

ذکر این عبارت به بیماران کمک می کند که در صورت بروز خطر و همچنین درصد بالای افزایش سرطان پزشک متخصص اقدامات اولیه را برای درمان بیماران انجام دهند.

مراقبت های که پزشک متخصص برای این گروه از بیماران انجام می دهند بر این مبنا است که آزمایشات دیگری را برای بیماران تجویز می کنند که از این طریق ارزیابی های بیشتر برای وضعیت بخش های دستگاه تناسلی ( رحم ) و همچنین واژینال صورت می گیرد.

ذکر این واژه که (HSIL) High grade squamous intraepithelial lesion در نتیجه ی آزمایش تست پاپ اسمیر مندرج می شود حاکی از این است که :

پزشک متخصص زنان و زایمان از شیوه های متداول برای ارزیابی دقیق تر آزمایش یاری می گیرند

پزشک متخصص زنان و زایمان از شیوه های متداول برای ارزیابی دقیق تر آزمایش یاری می گیرند. زیرا این واژه نشان دهنده ی این است که تغییرات سلولی نمونه برداری شده کاملاً غیرعادی و همچنین مشکوک بوده است و این بیماران نیاز به آزمایشات مکرر دارند. در این صورت پزشک یکی از بهترین شیوه های درمانی که کولپوسکوپی نام دارد را برای تشخیص دقیق تر نوع بیماری به بیماران تجویز می نماید.

Squamous cell carcinoma که در نتیجه ی برگه ی آزمایش ذکر می شود نشان دهنده ی این است که جواب تست مثبت بوده است یا به عبارتی بیمار به بیماری سرطان رحم مبتلا شده است.

مهم ترین و اساسی ترین اقدامی که در برگه ی این تست ذکر شده است نشان دهنده ی این است که مراحل دقیق و کامل تشخیص بیماری در این گروه از بیماران انجام شده است و پزشک تشخیص قطعی در مورد نوع بیماری

( سرطان رحم ) را در بانوان تایید می نمایند و اقدامات لازم را برای جلوگیری از روند بیماری در بانوان انجام می دهد.

تمامی موارد ذکر شده از مراحلی است که در تست پاپ اسمیر توسط آزمایشگاه بیان می شود که باید بسیار دقیق و همچنین با حساسیت زیاد برای تشخیص بیماری انجام گیرد.

پزشک متخصص زنان و زایمان از شیوه های متداول برای ارزیابی دقیق تر آزمایش یاری می گیرند
پزشک متخصص زنان و زایمان از شیوه های متداول برای ارزیابی دقیق تر آزمایش یاری می گیرند

ویژگی های متخصص زنان خوب

امروزه با پیشرفت علم و همچنین تکنولوژی در حیطه ی بیماری های مرتبط با زنان و زایمان توانسته ایم به اطلاعات زیادی دست پیدا کنیم و بخش وسیعی از بیماری های دستگاه تناسلی بانوان را درمان نمایم. بیماری های که توسط متخصص زنان و زایمان انجام می شود شامل :

1) شناخت انواع بیماری های مرتبط به زنان 2) انواع ناباروری ها 3) شیوه های درمان بیماری 4) انواع جراحی های زیبایی مختص دستگاه تناسلی بانوان و …. در حیطه ی این پزشکان و جراحان متخصص بوده است.

انتخاب یک پزشک متخصص زنان و زایمان خوب می تواند در تشخیص دقیق نوع بیماری و همچنین شیوه های درمانی به بیماران کمک بسزایی نماید که این امر نیازی به تخصص پزشک مربوطه نداشته بلکه با انجام تجربه و مهارت های لازم را در این زمینه آگاهی های لازم را بدست آورده است.

ویژگی های بازر متخصص زنان خوب

یک متخصص زنان و زایمان خوب در اولین اقدام با بیمارانی که به سرطان دهانه ی رحم در بخش دستگاه تناسلی مبتلا شده اند باید به نکات زیر توجه نمایند که عبارتند از :

در اولین قدمی که پزشک متخصص برای این بیماران انجام می دهد اخذ تاریخچه ی پزشکی بیمار مانند: 1) سوابق بروز سرطان در سایر بخش های مختلف بدن 2) بررسی سوابق سرطان رحم فامیلی است.

یک متخصص زنان مجرب برای بروز مشکل در بیماران خود باید معاینات کامل فیزیکی در بانوان نظیر: 1) پستان ها 2) لگن 3) رکتوم را به طور کامل و دقیق بر روی بیماران انجام دهند.

یکی از اقدامات مهمی که جراح متخصص زنان و زایمان می توانند برای بیماران انجام دهند تجویز moderate در تست پاپ اسمیر است.

تجویز گرافی قفسه ی سینه ( CXR ) در بانوان است

تجویز گرافی قفسه ی سینه ( CXR ) در بانوان است که به منظور ارزیابی و بررسی بیشتر متاستاز به پلور و همچنین ریه ها که با انجام این تست گرافی پزشک متخصص می تواند بهترین تشخیص را برای درمان بیماران انجام دهد.

انجام 1) سی تی اسکن شکم 2) سی تی اسکن لگن که به منظور ارزیابی و بررسی روند بیماری به درون شکم بیمار و همچنین مشاهده ی دقیق احتمالی تومور اولیه که در بخش حفره ی شکمی بیمار نمایان شده است.

در صورتی که نشانه ها مبنی بر کانسر روده در این گروه از بیماران سرطانی باشد پزشک متخصص زنان انجام آزمایش باریم انما و یا اینکه کولونوسکوپی را برای بیمار تجویز می نماید.

انجام اندازه گیری تومور مارکرها نظیر: 1) CEA  2) CA 125 3) اینهیین که توسط پزشک متخصص زنان برای بیماران سرطانی توصیه می شود یکی دیگر از ویژگی های یک پزشک متخصص زنان مجرب است.

در بانوانی که از نظر رده بندی سنی در ردیف مبتلایان به سرطان پستان قرار دارند پزشک متخصص به آنها ماموگرافی را تجویز می نماید.

موارد ذکر شده از ویژگی های یک متخصص زنان و زایمان خوب است که برای بانوانی که به سرطان دستگاه تناسلی و یا اینکه بخش های حساس در بانوان مبتلا شده اند را تجویز می نماید.

وظایف پزشک متخصص زنان خوب

این گروه از پزشکان از تحصیلات زمینه ی مناسبی برخوردار بوده اند و همچنین برای داشتن تخصص در حیطه های متعدد مخصوص بانوان نیاز به اخذ مدرک دارند این گروه از پزشکان به منظور اخذ تخصص خود یا در زمینه های 1) ناباروری بانوان اقدام به فعالیت های لازم می نمایند 2) در حیطه ی شیوه های درمانی و زیبایی اقدام به کسب مهارت های لازم می کنند.

حوزه ی درمانی متخصص زنان

متخصص زنان و زایمان در حوزه های درمانی زیر اقدام به فعالیت می نمایند که عبارتند از :

1)  یکی از حوزه های درمانی که مختص به متخصص پزشک زنان و زایمان است درمان انواع بیماری های شایع در بانوان است.

2)  خشک شدن واژن یکی دیگر از بیماری های شایع در زنان است که توسط پزشک متخصص زنان درمان می شود.

3)  یکی دیگر از وظایف پزشک متخصص زنان مرتبط با انواع کیست های تخمدان در بانوان است که توسط پزشک زنان با انجام آزمایش های لازم مورد بررسی و ارزیابی قرار می گیرد.

4)  یکی از وظایف حساس و مهم که توسط پزشک متخصص زنان و زایمان انجام می شود مختص به مراقبت های دوران بارداری و زایمان بانوان است.

5)  یکی دیگر از حوزه ی درمانی بانوان مختص به تشخیص دقیق در مورد انواع سرطانهای رایج در زنان مانند: 1) سرطان رحم 2) سرطان پستان است.

6)  بیماری های شایع دیگر که در بخش دستگاه تناسلی در بانوان ایجاد می شود نظیر: 1) زگیل تناسلی 2) تبخال تناسلی در حوزه ی درمانی متخصص زنان است که با انجام moderate در تست پاپ اسمیر می تواند روند بیماری را در بیمار تشخیص داده و اقدامات لازم را به منظور پیشگیری های لازم انجام دهد.

کلیه ی موارد ذکر شده از بیماری های شایع در زنان است که در حوزه ی درمانی پزشک متخصص زنان و زایمان است که شما با مراجعه به بهترین پزشک متخصص می توانید از روند بیماری جلوگیری کرده و به درمان خود کمک بسزایی نماید.

حوزه ی درمانی متخصص زنان
حوزه ی درمانی متخصص زنان

سرطان دهانه رحم

امروزه دومین سرطان رایج در بین تمامی بانوان را پس از سرطان پستان به سرطان رحم یا همان سرویکس می توان اشاره کرد که طبق تحقیقات انجام شده توسط مرکز ملی ثبت سرطان شناسی در کشورمان این طور گزارش شده است که تقریباً چهل و دو یک دهم درصد هزار نفر از بانوان با این مشکل همراه بوده اند و همچنین کشور ما رتبه ی سیزدهم در مجموع سرطان های زنان را به خود اختصاص دارد.

این مرکز طبق آمار بدست آمده بیشترین شیوع سرطان دهانه رحم را در دهه چهارم زندگی بانوان یعنی در سن میانسالی گزارش داده اند که این آمار تقریباً ده سال کمتر از آمار بین المللی است که اعلام شده است.

بهتر است بدانید که شایع ترین نوع سرطان رحم که در کشور ما بسیار رایج شده است به ترتیب 1) اسکواموس سل کارسینوما 2) آدنوکارسینوما است که شما با مراجعه به یک پزشک متخصص خوب و تجویز moderate در تست پاپ اسمیر به تشخیص سریعتر در مورد نوع بیماری و همچنین اقدامات لازم برای پیشگیری از بیماری به شما کمک بسزایی می کند.

بهبود وضعیت جسمی بیمارانی که به سرطان سرویکس یا همان سرطان رحم مبتلا شده اند ارتباط مستقیمی به 1) زمان تشخیص 2) توانایی و تجربه ی پزشک متخصص بستگی دارد.

سرطان تخمدان

یکی دیگر از بیماری های که در بانوان بسیار شایع است سرطان تخمدان است که پزشک متخصص زنان با استفاده از moderate در تست پاپ اسمیر به بررسی و ارزیابی سریع تر بیماران کمک بسزایی می نماید.

تخمدان از نظر شکل ظاهری بصورت بیضی بوده و دارای یک جفت عضو است که از نظر قطری بین دو تا چهار سانتی متر است که با کمک 1) چین پریتوان به 2) لیگامان  پهن و سپس به 3) لیگامان اینفاندیبولوپلویک  4) به دیواره ی جانبی لگن متصل می شوند. بهتر است بدانید که یکی از شایعترین محل متاستاز پریتوئن ها اختصاص به 1) امنتوم 2) پریتوان احشایی 3) شکمی 4) لگنی 5) سطح کبد دارد.

سرطان تخمدان
سرطان تخمدان

حوزه ی زیبایی دستگاه تناسلی بانوان

یکی از مهم ترین و همچنین از موثرترین عواملی که در بالا بردن کیفیت رابطه جنسی اثرگذار است زیبایی اندام جنسی بانوان است که در حیطه ی پزشک متخصص زنان و زایمان است.

علت داشتن اندام تناسلی زیبا برای بانوان باعث می شود که اعتماد به نفس آنها نیز بیشتر شده و سپس منجر به اثرگذاری قابل توجهی بر روی روابط زناشویی می گردد به همین دلیل است که این امر سبب شده که پزشکان متخصص زنان و زایمان به زیبایی و جوانسازی دستگاه تناسلی واژن اهمیت زیادی دهند و اقدام به راهکارهای زیادی برای درمان بانوان ارائه دهند.

بهتر است بدانید که راهکاری های که در گذشته برای جوانسازی واژن و همچنین زیبایی بیشتر دستگاه تناسلی ارائه شده است بصورت موقتی بوده و هیچ یک از این راه حل ها ارائه شده دائمی نبوده است.

اما با پیشرفت علم و تکنولوژی و همچنین با شیوه های نوین در علم پزشکی و در حیطه ی زنان زیباسازی دستگاه تناسلی بانوان ( واژن ) بسیار پیشرفت کرده است و پزشک متخصص زنان توانسته است با استفاده از 1) سفید کردن واژن 2) تنگ کردن واژن 3) حذف چربی و افتادگی ها اضافی لابیا و …. به درمان و زیبایی این عضو حساس کمک بسزایی نماید.

کاربرد انتخاب بهترین پزشک متخصص خوب

باید به این نکته توجه کنید که یک جراح متخصص زنان و زایمان باید صلاحیت انجام امور جراحی های مربوط به حیطه ی زیبایی دستگاه تناسلی و همچنین درمان بیماری های که در این ناحیه بیشتر رایج تر است را برعهده داشته باشد و بتواند با تشخیص دقیق و مناسب به درمان این بیماران کمک بسزایی نماید.

بنابراین بانوانی که تمایل دارند هر یک از این موارد را که در حوزه ی کاری متخصص زنان مجرب است را انجام دهند باید به بهترین و مجرب ترین پزشک متخصص زنان که در این زمینه مهارت های کافی را بدست آورده است مراجعه نمایند.

بهتر است بدانید که بیشترین نتیجه ی قابل قبول و همچنین رضایت بیماران از انجام جراحی های زیبایی دستگاه تناسلی که انجام می شود اختصاص به انتخاب بهترین پزشک متخصص زنان و زایمان دارد که در این حوزه تجربه های زیادی را بدست آورده است

اگر در انتخاب پزشک متخصص زنان تحقیق و بررسی های لازم را انجام ندهیم

اما در صورتی که در انتخاب پزشک متخصص زنان تحقیق و بررسی های لازم را انجام ندهیم و بدون آگاهی از تخصص پزشک به انجام جراحی زیبایی بپردازیم ممکن است که به این عضو حساس در بانوان آسیب های جدی و جبران ناپذیری وارد شود.

بنابراین می توان گفت که جراحی زیبایی واژن که توسط بهترین پزشک زنان انجام می شود نیز به اندازه ی عمل های درمانی و همچنین شیوه های درمانی بانوان و تجویز moderate در تست پاپ اسمیر که طبق نظر پزشک متخصص زنان توصیه می شود نیز حائز اهمیت است.

برای انتخاب بهترین دکتر زنان ابتدا باید به 1) سوابق پزشکی 2) میزان تحصیلات پزشک 3) زمینه تخصص 4) تبحر و مهارت پزشک متخصص زنان توجه داشته باشیم تا با یک انتخاب و تصمیم مناسب از نظر درمانی و یا زیبایی به بهترین نتیجه مطلوب برسید.

انجام moderate در تست پاپ اسمیر در پرده بکارت

همانطور که توضیح دادیم عامل اصلی در سرطان دهانه رحم در بانوان بر اثر ویروس HPV است که از طریق تماس پوست به پوست هم نیز منتقل می شود و حتما نیاز نیست که پرده بکارت بانوانی که ازدواج نکرده اند باز شود و انتقال ویروس صورت بگیرد

بنابراین منتقل شدن این ویروس از طریق روابط کنیس نبوده است. طبق نتایجی که پزشک متخصص زنان انجام داده اند به این نتیجه رسیده اند که ویروس HPV با وجود پرده ی بکارت هم نیز انتقال می یابد و هیچ دلیلی مبنی بر اینکه بانوان باکره در تست پاپ اسمیر moderate را انجام ندهند وجود ندارد زیرا سرطان دهانه ی رحم در بین تمامی سرطان های به عنوان یک بیماری قابل پیشگیری محسوب می شود.

یکی از بهترین راه حل های که برای این ویروس پیشنهاد می شود استفاده از واکسن گارداسیل است که 1) برعلیه دو فرم اصلی بدخیم شانزده و هجده و همچنین 2) دو فرم اصلی خوش خیم شش و یازده اثرگذار بوده است.

ر بخش دستگاه تناسلی بانوان طبق آمار بدست آماده هجده نوع ویروس پرخطر داریم که باید توسط یک پزشک متخصص زنان مجرب درمان و اقدامات پیشگیرانه انجام شود. طبق نظر پزشک متخصص زنان بهترین زمان برای سن واکسن بین نه تا یازده سالگی که پزشکان زیر سن بیست و شش سالگی هم تجویز آن را اثرگذار می دانند.

در بعضی از موارد برای پیشگیری بیشتر بیماری پزشکان متخصص به بانوانی که دارای سن چهل و شش سالگی هستند این واکسن را تجویز می نمایند اما در این سن تاثیرگذاری واکسن بر روی سیستم ایمنی بدن بیماران به مراتب کمتر است.

سوالات رایج

آیا بانوانی که به سرطان دهانه ی رحم مبتلا می شوند در سن خاصی این بیماری رخ می دهد؟

طبق آمار و تحقیقاتی که پزشکان مجرب متخصص زنان و زایمان انجام داده اند معمولاً بعد از ده تا پانزده سال از ورود ویروس HPV به بدن بانوان تغییرات سلولی در این ناحیه حساس شروع به فعالیت می نمایند که این امر سبب شده سرطان دهانه رحم در بانوان بالای سی سال بیشتر نشان داده شود.

با توجه به این موارد طبق دستورالعمل های جدید به بانوان بالای سی سال توصیه می شود که حتماً سالی یکبار moderate در تست پاپ اسمیر را انجام داده و علاوه براین تست آزمایش های لازم به منظور تعیین ویروس را هم نیز انجام دهند.

قبل از انجام تست پاپ اسمیر باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

برای اینکه نمونه برداری صحیح و همچنین به منظور اینکه سلولهای دهانه رحم تحت هیچ تاثیری نبوده بهتر است که قبل از انجام این آزمایش یعنی از دو روز قبل از 1) از هیچ شوینده های واژینالی یا همان مواد ضدعفونی مانند : بتادین و یا اسپری استفاده نکنیم.

2) پرهیز از کاندوم های که بر روی سلول های نمونه برداری شده تاثیر می گذارد خودداری نمایم. انجام این موارد قبل از تست به پزشک متخصص زنان کمک می کند که با تست انجام شده بهترین تشخیص و ارزیابی را در مورد نوع بیماری انجام دهیم.

پیشنهاد می کنیم از مقاله تست پاپ اسمیر با بی حسی دیدن کنید.

جواب آزمایش پاپ اسمیر نرمال و غیرنرمال به چه معناست؟

در نتیجه ی جواب آزمایش در تست پاپ اسمیر moderate نرمال هیچ تغییر سلولی که مشکوک به سرطانی بودن در سلولهای دهانه رحم یا همان سرویکس شود دیده نشده است و فقط کمی التهابات در این ناحیه طبق آزمایشات انجام شده اعلام می شود که این امر طبیعی بوده است و در این صورت با درمانهای پیشگیرانه که از سوی یک پزشک متخصص زنان خوب و مجرب انجام می شود درمان عفونت های احتمالی را نیز رفع می نمایم.

برمبنای مصوبه ی که وزارت بهداشت و درمان داشته است اگر در طی سه سال پشت سرهم جواب تست پاپ اسمیر نرمال باشد و یا اینکه جواب تست بیمار منفی باشد این گروه از بیماران می توانند تست پاپ اسمیر را هر سه سال یکبار انجام دهند.

اما جواب تست پاپ اسمیر غیرطبیعی به این صورت است که سرطان و یا اینکه تغییرات پیش سرطانی در ناحیه ی سلولهای گردن رحم ( دستگاه تناسلی بانوان ) مشاهده شده است.

بررسی و همچنین شناسایی سلولهای غیرطبیعی این ناحیه در مراحل نخست امری بسیار ضروری است زیرا پزشک متخصص زنان مجرب از این طریق می تواند بهترین تشخیص را در مورد روند بیماری و همچنین درمان های موثر را برای درمان اثرگذار تر بیماران انجام دهد.

جواب آزمایش پاپ اسمیر نرمال و غیرنرمال به چه معناست؟
جواب آزمایش پاپ اسمیر نرمال و غیرنرمال به چه معناست؟

نتیجه گیری

امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی پزشکان متخصص زنان توانسته اند با انجام moderate در تست پاپ اسمیر به درمان بیماری های شایع در بخش دستگاه تناسلی بانوان کمک بسزایی نمایند.

پاپ اسمیر یا همان تست سرطان دهانه رحم به عنوان یک نمونه برداری از سلولهای بخش دهانه رحم بوده است که با انجام این تست مورد ارزیابی و بررسی های بیشتر قرار می گیرد.

در طی معاینه ی انجام شده پزشک متخصص نمونه ی میکروسکوپی را از بخش سلولهای دهانه ی رحم به منظور نمونه برداری و تشخیص نوع بیماری انجام می دهد.

Share this post

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email