معنی اصطلاحات آزمایش پاپ اسمیر

معنی اصطلاحات آزمایش پاپ اسمیر

در این مقاله درباره تست پاپ اسمیر و همچنین معنی اصطلاحات آزمایش پاپ اسمیر توضیح می دهیم.

معنی اصطلاحات آزمایش پاپ اسمیر
معنی اصطلاحات آزمایش پاپ اسمیر

آزمایش پاپ اسمیر یکی از آزمایش های غربالگری است که به انسان کمک می کند، از وجود تغییراتی سلول های دهانه رحم آگاه شود و در صورت بروز تغییر های شدید قبل از این که سلول ها سرطانی شوند، شروع به درمان آنها کند.

تست پاپ اسمیر باید توسط افراد متخصص انجام شود، در غیر این صورت نمونه ایی که تهیه می شوند، می توانند نمونه ایی ناکافی یا نامناسب باشند،

یکی از بهترین متخصص هایی که با تجربه و مهارتی که دارد، به خوبی تست پاپ اسمیر را انجام می دهد دکتر ایروانی است، همچنین تست پاپ اسمیر باید با توجه به شرایط سنی و دیگر شرایط های فرد هر چند وقت یکبار باید تکرار شود و به این صورت نیست که فقط یک بار انجام شود،

البته گاهی برخی به دلیل های مختلف مانند بالا رفتن سن یا برداشتن رحم دیگر لازم نیست تست پاپ اسمیر را بدهند که تشخیص این مسئله با پزشک متخصص زنان است.

تست پاپ اسمیر زمان بر نیست

تست پاپ اسمیر زمان بر نیست و در مطب دکتر در عرض تنها چند دقیقه انجام می شود، اگر قصد انجام این تست را دارید، اما نگران هستید، آزمایش پاپ اسمیر درد شدیدی داشته باشد، باید گفت این آزمایش به هیچ وجه دردی ندارد.

فقط ممکن است، شما اندکی درد احساس کنید که این درد ناشی از منقبض کردن عضله های ناحیه پرینه و کشاله های ران است، به همین علت پزشک ها توصیه می کنند، قبل از انجام آزمایش بدن خود را ریلکس کنید،

همچنین اگر مایل هستید، معنی اصطلاحات آزمایش پاپ اسمیر را بدانید می توانید از پزشک متخصص خود بخواهید درباره اصطلاح های به کار رفته در نتیجه آزمایش پاپ اسمیر برای شما توضیح دهد.

تست پاپ اسمیر زمان بر نیست
تست پاپ اسمیر زمان بر نیست

در این مقاله به سوال های زیر پاسخ می دهیم.

 1. آزمایش پاپ اسمیر چیست؟
 2. آزمایش پاپ اسمیر چگونه انجام می شود؟
 3. معنی اصطلاحات آزمایش پاپ اسمیر چیست؟
 4. تاریخچه آزمایش پاپ اسمیر چیست؟
 5. بازه انجام آزمایش پاپ اسمیر چگونه است؟سرطان دهانه رحم چیست؟
 6. چه عواملی باعث می شود، نتیجه تست پاپ اسمیر صحیح باشد؟ مراقبت های قبل از آزمایش پاپ اسمیر چیست؟
 7. تست پاپ اسمیر در چه صورت نتیجه کاذب می دهد؟
 8. آیا آزمایش پاپ اسمیر درد دارد؟
 9. ارتباط پریودی و آزمایش پاپ اسمیر چیست؟
 10. تست پاپ اسمیر قبل چه عمل هایی انجام می شود؟
 11. چه کسانی لازم نیست تست پاپ اسمیر بدهند؟
 12. هزینه انجام آزمایش پاپ اسمیر به چه عواملی بستگی دارد؟
 13. آیا بیمه ها هزینه آزمایش پاپ اسمیر را پوشش می دهند؟

 

تست پاپ

آزمایش پاپ اسمیر یک آزمایش تشخیصی برای سرطان دهانه رحم است، در این آزمایش که به آن تست پاپ اسمیر می گویند افراد از نظر داشتن سلول های مشکوک یا نداشتن سلول های مشکوک سرطانی دهانه رحم غربالگری می شوند.

در این آزمایش که باید توسط افراد متخصص و باتجربه انجام بگیرد سلول ها از بخشی از رحم که به اصطلاح به آن دهانه رحم میگویند برداشته می شوند. دهانه رحم بخش پایینی و کم قطر رحم است.

تست پاپ
تست پاپ

انجام این تست به افراد کمک می کند که اگر به سرطان رحم مبتلا هستند، سریع به این موضوع پی ببرند و روند درمانی خود را شروع کنند اگر روند درمانی به موقع شروع شود، شانس بهبودی بیمار مبتلا به سرطان دهانه رحم بیشتر می شود.

شما برای آزمایش پاپ اسمیر نیاز نیست به بیمارستان مراجعه کنید

شما برای آزمایش پاپ اسمیر نیاز نیست به بیمارستان مراجعه کنید، بلکه این کار را می توانید در مطب پزشک انجام دهید. بهتر است، به پزشک های متخصص که در این کار تجربه کافی دارند، مراجعه کنید. یکی از بهترین این متخصص ها دکتر ایروانی هستند. نتیجه تست پاپ اسمیر را پزشک بررسی میکند و با توجه به نتیجه آن دوره ها و بازه ها زمانی که باید تست پاپ اسمیر را انجام دهید برای شما مشخص می کند.

به احتمال زیاد شما متوجه معنی اصطلاحات آزمایش پاپ اسمیر نشوید، زیرا این اصطلاح ها پزشکی و به زبان انگلیسی هستند، در این مقاله درباره این اصطلاح ها توضیح داده می شود،

همچنین شما می توانید بعد از دریافت نتیجه آزمایش از پزشک متخصص زنان خود درخواست کنید درباره آن ها به شما توضیح مختصری بدهید تا شما در جریان کامل وضعیت سلامتی بدن خود قرار بگیرید.

انجام این تست بدون درد است و همچنین بعد از آن عارضه خاصی برای فرد پیش نمی آید، اما لازم است، در زمان مشخصی انجام شود و قبل آن باید از یک سری کار ها پرهیز شود تا نتیجه آزمایش به دست آمده قابل اعتماد باشد، البته از آنجایی که این تست در زمان های متوالی انجام می شود، بسیار قابل اطمینان است.

شما برای آزمایش پاپ اسمیر نیاز نیست به بیمارستان مراجعه کنید
شما برای آزمایش پاپ اسمیر نیاز نیست به بیمارستان مراجعه کنید

چگونگی انجام تست پاپ اسمیر

تست پاپ اسمیر در بیمارستان ها انجام نمی شود، این تست را می توان در مطب های پزشکی متخصص زنان انجام داد. شما برای انجام این تست دردی را احساس نمی کنید، همچنین زمان انجام آن بسیار کوتاه و در حد چند دقیقه بیشتر نیست.

برای انجام آزمایش پاپ اسمیر لازم است، فرد روی تخت دراز بکشد و پاهای خود را به نحوی که زانوهایش خم شوند، جمع کند و میان پا های او فاصله باشد. بعد از این که فرد دراز کشید باید حتما بدن خود را ریلکس کند تا عضله های ناحیه پرینه و کشاله ران گرفتگی نداشته باشند.

بعد از آمادگی روحی بیمار، پزشک متخصص زنان کار خود را شروع می کند

بعد از آمادگی روحی بیمار، پزشک متخصص زنان کار خود را شروع می کند، برای انجام این تست پزشک ها ابتدا از وسیله ایی استفاده می کنند که به آن ذره بین گفته می شود، این وسیله در بخش بالایی خود جایی مانند دستگیره دارد و در پایین دو میله دارد که در حالت عادی کنار هم قرار گرفته اند، اما می توان آن ها را از هم جدا کرد. پزشک به کمک وسیله ذره بین می تواند کار نمونه برداری را انجام دهد.

او این وسیله را وارد واژن می کند. دیواره های واژن در حالت عادی منقبض هستند. وقتی این وسیله وارد واژن می شود، به وسیله دو میله که دارد، دیواره های واژن را از هم جدا می کند، ما می دانیم واژن مجرایی است، در دستگاه تناسلی که به دهانه رحم متصل می شود،

پس وقتی مجرای واژن باز شد، پزشک می تواند به دهانه رحم دسترسی داشته باشد، وقتی ذره بین وارد واژن شما می شود، ممکن است، کمی درد را تجربه کنید، البته مقدار دردی را که احساس می کنید، به آستانه تحمل شما بستگی دارد، همچنین اگر بدن خود را منقبض کنید درد شدیدی را احساس می کنید.

وسیله های مورد استفاده

پزشک ها، سپس برای نمونه برداری از یک وسیله برس مانند استفاده می کنند. تا نمونه را تهیه کنند، همچنین ممکن است، پزشک های متخصص از وسیله دیگری که سطح صافی دارد و شکلی مانند کفگیر دارد،

برای برداشتن سطحی از سلول های بافت جدار دهانه رحم استفاده کنند باید بدانید این میزان نمونه برداشتی آنقدر اندک است که هیچ گونه آسیبی به دهانه رحم وارد نمی شود. اخیرا تعدادی از پزشک ها از وسیله جدید تری استفاده می کنند. نام این ابزار که برای آزمایش پاپ اسمیر کاربرد دارد، سیتوبراش است.

این وسیله ترکیبی از برس و یک بخش کاردک مانند است که به کمک هم می توانند نمونه ایی از سلول های دهانه رحم را تهیه کنند، سپس پزشک های متخصص زنان نمونه حاصل را می توانند به دو ظرف منتقل کنند.

این که آن ها کدام یکی از این دو ظرف را انتخاب می کنند، بستگی به تشخیص ایشان دارد

این که آن ها کدام یکی از این دو ظرف را انتخاب می کنند، بستگی به تشخیص ایشان دارد. از دو ظرفی که وجود دارد، یکی لام های معمول شیشه ایی است که به آن ها به اصطلاح اسلاید می گویند، سپس پزشک این اسلاید را به آزمایشگاه میفرستد تا آزمایش های لازم را کارشناس های آزمایشگاه روی آن انجام دهند.

به غیر از اسلاید های شیشه ایی ممکن است، پزشک متخصص زنان نمونه را درون مایع مخصوصی قرار دهد و این مایع را به آزمایشگاه ارسال می کند. در روشی که به آن تین پرپ می گویند سلول ها که به عنوان نمونه از دهانه رحم خارج کرده اند را درون مایعی و محلولی قرار می دهند.

این محلول یک محلول شیمیایی است که اگر نمونه های برداشت شده در آن قرار بگیرد می تواند به نحوی باعث خالص شدن نمونه شود، این محلول قادر است، خون یا غشاء مخاطی بافت سنگفرشی را از نمونه حذف کند و به این طریق کارشناس آزمایشگاه فقط نمونه سلول های رحم را بررسی می‌کند.

این که آن ها کدام یکی از این دو ظرف را انتخاب می کنند، بستگی به تشخیص ایشان دارد
این که آن ها کدام یکی از این دو ظرف را انتخاب می کنند، بستگی به تشخیص ایشان دارد

معنی اصطلاحات آزمایش پاپ اسمیر

تست پاپ اسمیر هم مانند سایر آزمایش ها دارای اصطلاح های خاص پزشکی است، در متن زیر درباره معنی اصطلاحات آزمایش پاپ اسمیر توضیح می دهیم. نتیجه آزمایش می تواند یکی از سه حالت زیر باشد.

طبیعی یا نرمال، ناکافی یا اندی کویت، غیر طبیعی یا نرمال. در بیشتر زنان که تست پاپ اسمیر را انجام می دهند نتیجه ایی که حاصل می شود، نتیجه طبیعی است، این یعنی سلول های دهانه رحم آن ها وضعیت نرمال دارند و چرخه رشد و تکثیر آن ها مسیر طبیعی را پیش می رود.

اگر نمونه برداری توسط افرادی که در این کار تخصص و تجربه کافی دارند، انجام نشود ما نمونه مطلوبی نداریم و آزمایشگاه نتیجه ناکافی را ارائه می دهد و این نتیجه به این معنی است که نمونه های ارسال شده به قدر کافی نبوده اند که روی آنها آزمایش انجام گیرد.

برای این که این اتفاق نیفتد کسانی که قصد انجام تست پاپ اسمیر را دارند، باید به افرادی که در این زمینه تخصصی کافی دارند، مراجعه کنند.

دکتر ایروانی

یکی از این افراد دکتر ایروانی هستند که جز بهترین متخصص ها برای انجام تست پاپ اسمیر می باشند. اگر نتیجه آزمایش پاپ اسمیر شما ناکافی گزارش شود، شما باید مجددا این آزمایش را بدهید.

یک 20ام آزمایش های پاپ اسمیر که انجام می شوند، نتیجه غیر طبیعی دارند، البته این نتیجه به این معنی نیست که فردی که تست پاپ اسمیر را داده است به سرطان دهانه رحم مبتلا است، بلکه این غیر طبیعی بودن نمونه های برداشت شده می تواند دلیل های متفاوتی داشته باشد.

در متن زیر به چند مورد از معنی اصطلاحات آزمایش پاپ اسمیر اشاره می کنیم

دیسکاروز

این واژه یک اصطلاح علم پزشکی است که برای سلول های به کار برده می شود که در چرخه سلولی آنها تغییراتی مشاهده شده است، البته این تغییرات به این منظور نیست که فرد دچار سرطان شده است،

زیرا سرطان وقتی اتفاق می افتد که تعداد زیادی از سلول ها به طور همیشگی چرخه طبیعی سلول خود را از دست داده باشند و پروتئین های متوقف کننده رشد و تکثیر سلول ها عملکرد خود را از دست بدهند. معمولا حدود 90 درصد از دکستروز هایی که در نتیجه پاپ اسمیر گزارش میشوند تغییر هایی هستند که پس از مدتی به حالت عادی خود باز می گردند.

کسانی که در نتیجه آن ها دیسکاریوز سلولی مشاهده شده باشد، باید طبق نظر پزشک و با توجه به تجویز آن پس از مدتی دوباره آزمایش پاپ اسمیر بدهند تا تغییراتی که برای آنها اتفاق می افتد بررسی شوند.

دیسکاروز
دیسکاروز

پیشنهاد می کنیم از مقاله تست پاپ اسمیر با بی حسی دیدن کنید.

تغییر های مرزی یا بینابینی در سلول ها

اگر می خواهید معنی اصطلاحات آزمایش پاپ اسمیر را بدانید باید گفت معنی این اصطلاح که در نتیجه های غیر طبیعی گزارش می شود، این است که سلول های دهانه رحم تغییر های بسیار بسیار جزئی را تجربه کرده اند. این نتیجه معمولا 3 درصد یا 4 درصد نتیجه های آزمایشگاهی تست پاپ اسمیر را شامل می شود.

سلول هایی که در این مرحله تقسیم بندی می شوند، دارای تغییراتی کمتر از مرحله دیسکاروز هستند و به همین علت جزء سلول های دیسکاروز محسوب نمی شوند.

تغییر های جزئی

از آنجایی که تست پاپ اسمیر و آزمایش هایی که روی آن انجام می شود، تست بسیار دقیقی است، می توان کوچک ترین تغییراتی که در سلول ها رخ داده هم شناسایی کرد،

البته برای این که کوچکترین تغییر ها شناسایی شوند، لازم است که فردی که کار نمونه برداری از سلول های دهانه رحم را انجام می دهد تخصص کافی داشته باشد، دکتر ایروانی از جمله بهترین متخصص هایی است که می تواند تست پاپ اسمیر را به بهترین نحو ممکن انجام دهد.

در این صورت اگر در سلول ها تغییر های جزئی هم وجود داشته باشد، در نتیجه آزمایش پاپ اسمیر مشخص می شود، البته این تغییر های کم آنقدر خفیف هستند که بی هیچ گونه درمانی خود به خود بهبود می یابند. این نتیجه ممکن است، در 2 درصد آزمایش ها بروز کند.

تغییر های جزئی
تغییر های جزئی

تغییر های متوسط تا شدید

در توضیح معنی اصطلاحات آزمایش پاپ اسمیر یکی دیگر از اصطلاح هایی که باید درباره آن توضیح داد تغییر های متوسط تا شدید هستند. این نتیجه جز دسته های غیر طبیعی است و حدود 6 درصد یا 7 درصد آزمایش ها را شامل می شود، اگر آزمایشی برای فردی چنین نتیجه ایی را گزارش کرد آن فرد نباید بترسد،

زیرا تغییر های متوسط تا شدید به این معنی نیست که سلول های دهانه رحم سرطانی شده اند، البته این سلول ها که به تغییر های متوسط تا شدید دچار شده اند، مانند سلول هایی با تغییر کم یا بینابینی نیستند که خود به خود و بدون درمان رفع شوند و به حالت عادی برگردند،

بلکه در این حالت فرد باید تحت درمان پزشک متخصص زنان قرار بگیرد و سایر آزمایش هایی که او برایش تجویز می کند را انجام دهد تا علت این که سلول های آن به این مشکل دچار شدند کشف شود.

تغییر های متوسط تا شدید
تغییر های متوسط تا شدید

تغییر های بدخیم

در توضیح معنی اصطلاحات آزمایش پاپ اسمیر باید گفت تغییر های بدخیم جز تغییر های شدید هستند که در پاپ اسمیر گزارش می شود، البته پزشک ها فقط به نتیجه همین آزمایش اکتفا نمی کنند و معمولا به فرد توصیه می شود، آزمایش های تکمیلی را نیز انجام دهد،

البته کسانی که تست پاپ اسمیر را توسط افراد متخصص مانند دکتر ایروانی در مدت بازه های مشخص و در زمان صحیح انجام می دهند خیلی کم احتمال دارد، به این وضعیت برسند، زیرا اگر این کار را همان طور که پزشک تعیین کرده است، انجام دهند، می توانند در هنگام بروز تغییر های اولیه متوجه این تغییرها بشوند.

از آنجایی که سرطان یکباره به وجود نمی آید اگر این تغییرها به موقع شناسایی شوند، می توان درمان هایی را آغاز کرد که سلول های دهانه رحم وضعیت طبیعی خود را باز یابند.

تاریخچه آزمایش پاپ اسمیر

با گسترش سرطان های مختلف علم پزشکی اطلاعات و دانش خود را درباره این بیماری تکمیل می کند. یکی از نکته هایی که دانش و اطلاعات علم پزشکی به آن رسیده این است که اگر سرطان ها و سلول های سرطانی هر چه زودتر تشخیص داده شوند و قبل از گسترش پیدا کردن و وخیم شدن بتوان وجود سلول های سرطانی را شناسایی کرد می توان ادعا نمود روند درمانی بیماری در این صورت بهتر انجام می گیرد و همچنین احتمال درمان کامل نیز بیشتر می شود.

با توجه به این نکته آزمایش ها و تست های مختلف برای تشخیص سرطان ها به وجود آمدند و گسترش یافتند و به افرادی که به دلیل های مختلف ممکن است، در معرض سرطان باشند، توصیه می شود، در بازه زمان های مشخصی این تست ها را انجام دهند تا اگر احتمالا به سرطان مبتلا شدند در همان ابتدای ابتلاء، بیماری آنها تشخیص داده شود و روند درمانی برای آنها شروع شود.

سرطان و سلول های سرطانی ممکن است، در همه جای بدن به وجود بیایند

سرطان و سلول های سرطانی ممکن است، در همه جای بدن به وجود بیایند. یکی از بخش هایی که در بدن زنان ممکن است، دچار سرطان بشود بخشی از دستگاه تناسلی زنان به نام رحم است.

سرطان رحم و دهانه رحم یکی از سرطان های شایع در بخش دستگاه تناسلی زنان است. برای تشخیص این سرطان روش های متفاوتی وجود دارد، یکی از روش ها تست پاپ اسمیر است.

تست پاپ اسمیر به وسیله یک پزشک متخصص یونانی الاصل ابداع شد. نام این پزشک جورجیوس پاپانیکولائو بود. نام آزمایش پاپ اسمیر که به آن تست پاپ هم می گویند از نام فامیلی این پزشک برگرفته شده است. او در دانشگاه آتن درس خواند و سپس به آمریکا مهاجرت کرد و فردی بود که توانست در قرن 20 ام روش پاپ اسمیر را اختراع کند.

سرطان و سلول های سرطانی ممکن است، در همه جای بدن به وجود بیایند
سرطان و سلول های سرطانی ممکن است، در همه جای بدن به وجود بیایند

بازه انجام آزمایش پاپ اسمیر

این آزمایش یک آزمایش تشخیصی و غربالگری سرطان دهانه رحم است، اگر شما قصد انجام آزمایش پاپ اسمیر را دارید، می توانید به دکتر ایروانی که یکی از بهترین پزشک های متخصص برای انجام آزمایش است، مراجعه کنید و به کمک ایشان معنی اصطلاحات آزمایش پاپ اسمیر را متوجه بشوید.

این آزمایش به غیر از این که قبل از عمل های مربوط به دستگاه تناسلی مانند عمل تایتنینگ یا همان لیفت و تنگی کردن واژن یا عمل لابیاپلاستی باید انجام شود، لازم است، هر چند وقت یک بار و در بازه زمانی مشخصی نیز انجام شود،

البته هر چند همه پزشک ها توصیه می کنند که برای تشخیص زود هنگام سرطان بهتر است، آزمایش ها و تست های مربوط را انجام داد تا فردی که به این بیماری مبتلا شده سریع تر روند درمانی را شروع کند و درمان بهتری داشته باشد،

اما این توصیه ها به این معنی نیست که فرد در انجام این آزمایش ها وسواس بگیرد و بدون رعایت فاصله های زمانی مشخصی که پزشک متخصص تعیین می کند، اقدام به انجام آزمایش های مختلف مانند تست پاپ اسمیر بکند، بلکه در این کار هم مانند سایر امور باید تعادل داشت و بر مبنای علم و اصول قاعده مشخص عمل کرد،

زیرا این بازه های زمانی که مشخص شده است، بر اساس سال ها تلاش و پژوهش متخصص های این زمینه بوده است. بازه های زمانی این عمل برای با توجه به شرایط سنی و همچنین دیگر پارامتر ها تعیین می شود، در متن زیر به چند مورد از این حالت های خاص و بازه های زمانی که باید با توجه به آنها تست پاپ اسمیر انجام شود، اشاره می کنیم.

بازه انجام آزمایش پاپ اسمیر
بازه انجام آزمایش پاپ اسمیر

سن 21 تا 30 سال

اولین بازه ایی که برای تست پاپ اسمیر معرفی شده است که زنان در آن باید آزمایش غربالگری رحم را انجام دهند این بازه سنی است. پزشک های متخصص معمولا توصیه می کنند، اگر فردی تا سن 21 سالگی رابطه جنسی نداشته نیازی ندارد این تست را انجام دهد،

اما اگر این فرد رابطه جنسی داشته باشد، باید تست پاپ اسمیر را انجام دهد. اگر شما در این محدوده سنی هستید و رابطه جنسی را تجربه کرده اید می توانید برای انجام این تست به دکتر ایروانی مراجعه کنید.

ایشان به عنوان یکی از بهترین متخصصانی هستند که این تست را برای شما انجام می دهند و به شما کمک می کنند، معنی اصطلاحات آزمایش پاپ اسمیر را متوجه بشوید. از 21 تا 30 سالگی اگر رابطه جنسی دارید، باید با تشخیص پزشک متخصص تست پاپ اسمیر را هر 1 تا 3 سال انجام دهید.

متغیر بودن این بازه به این دلیل است که علم پزشکی با توجه به افراد متفاوت تجویز های متفاوتی نیز دارد، زیرا شرایط فرد به فرد تغییر پیدا می کند. پزشک متخصص شما با توجه به شرایطی مانند داشتن ارث در سرطان دهانه رحم یا سایر این ویژگی ها ممکن است، برای شما تجویز کند که این آزمایش را هر یک سال یک بار انجام دهید،

همچنین اگر وضعیت عمومی فرد نرمال باشد، ممکن است، پزشک بازه های 2 یا 3 سال را پیشنهاد داد، اما نکته حائز اهمیت این است که به دلیل طولانی بودن فاصله بین این آزمایش ها فرد این تست را تکرار کند و جدیت لازم را در این کار به خرج دهد و بعد از مدتی دادن این آزمایش را فراموش نکند.

سن 21 تا 30 سال
سن 21 تا 30 سال

سن 30 سال تا بالا

از سن 30 سالگی به بعد زنانی که تست پاپ اسمیر را انجام می دهند باید تست اچ پی وی را نیز بدهند. این تست مربوط به یک ویروس خطرناک به نام پاپیلو مانی است که در دستگاه تناسلی عمل می کند. بنا بر پژوهش های صورت گرفته اگر نتیجه هر دوی این تست ها منفی باشد.

فرد باید آزمایش غربالگری سرطان یا همان پاپ اسمیر را هر 3 سال یکبار انجام دهد. فاصله زمانی تقریبا زیاد بین این آزمایش ها نباید باعث شود که فرد انجام این چکاپ و آزمایش مهم را فراموش کند،

زیرا این تست بسیار مهم است و می تواند سلامت فرد را تا حدودی تضمین کند، اما اگر نتیجه تست اچ پی وی منفی نشود لازم است، تست پاپ اسمیر ظرف مدت هر 6 ماه یک بار انجام شود، پزشک های متخصص این مدت را تعیین می کنند، زیرا به دلیل های مختلف ممکن است، احتمال سرطانی شدن سلول های دهانه رحم یا خود جدار رحم در این افراد بیشتر از سایر افراد باشد که تست اچ پی وی آنها منفی شده است،

البته ممکن است، پزشک متخصص زنان بنا بر سایر ویژگی های بیمار مبتلا به اچ پی وی تشخیص دهد انجام تست پاپ اسمیر برای آن فرد می تواند با فاصله و بازه زمانی هر یک سال هم اتفاق بیفتد.

اگر شما قصد انجام این آزمایش غربالگری را دارید، می توانید به دکتر ایروانی که یکی از بهترین افراد متخصص برای انجام این کار است، مراجعه کنید و به کمک ایشان معنی اصطلاحات آزمایش پاپ اسمیر را متوجه شوید و از وضعیت جسمانی خود مطلع شوید.

سن 30 سال تا بالا
سن 30 سال تا بالا

65 سال به بعد

معمولا برای افراد که به اصطلاح یائسه شده اند و سن آنها بالا رفته تعداد مرتبه های این تست کاهش می یابد. در زنانی که بالا 65 سال دارند و سه سال متوالی نتیجه تست پاپ اسمیر آنها منفی شده باشد، با نظر پزشک می توان انجام این تست را برای این افراد متوقف کرد،

البته قطع کردن بازه زمانی تست پاپ اسمیر به صورت خودسرانه کار بسیار اشتباهی است، بلکه این کار حتما باید با نظر پزشک متخصص و بررسی های دقیق وی صورت بگیرد در غیر این صورت ممکن است، فرد دچار حادثه جبران ناپذیری شود.

نکاتی در مورد بازه زمانی انجام آزمایش پاپ اسمیر

زن هایی که ازدواج می کنند و رابطه جنسی را تجربه می کنند، باید بعد از ازدواج تست پاپ اسمیر را حتما انجام دهند. معمولا پزشک متخصص زنان به این افراد توصیه می کند تا این کار را حدود سه سال متوالی انجام دهند،

سپس پزشک با بررسی وضعیت بیمار و همچنین نتیجه آزمایش هایی که او در این مدت انجام داده است درباره تغییر این بازه زمانی تصمیم گیری می کند. اگر فرد وضعیت نرمال و استیبل داشته باشد، فاصله ی انجام تست و بازه زمانی آن بیشتر می شود،

اما اگر فرد مورد نظر دارای شرایط ویژه ایی باشد و نکته ها و اصول بهداشتی و مراقبتی را به درستی انجام ندهد پزشک های متخصص زنان به او توصیه می کنند که تست پاپ اسمیر را با فاصله های زمانی کوتاه تری انجام دهد.

اگر شما در فاصله زمانی کوتاهی مانند هر 6 ماه یک بار باید تست پاپ اسمیر بدهید

اگر شما در فاصله زمانی کوتاهی مانند هر 6 ماه یک بار باید تست پاپ اسمیر بدهید بهتر است، این کار را پیش فردی انجام دهید که تخصص کافی داشته باشد، دکتر ایروانی یکی از بهترین متخصصان در این زمینه است که از تجربه کافی نیز برخوردار است.

در این آزمایش هم مانند سایر تست ها و آزمایش ها اصطلاحات ویژه ایی به کار رفته که شاید معنی آن را متوجه نشوید، اما اگر کنجکاو هستید، می توانید از پزشک بخواهید توضیح مختصری در مورد معنی اصطلاحات آزمایش پاپ اسمیر به شما بدهد.

به غیر از افرادی که مسئله ها و اصول بهداشتی اهمیت نمی دهند افراد دیگری نیز هستند که باید این تست را در فاصله های زمانی کوتاه انجام دهند. در این مورد در متن زیر به آنها اشاره می کنیم:

افرادی که سیستم ایمنی ضعیف

ممکن است، افرادی وجود داشته باشند که به دلیل های مختلفی سیستم ایمنی بدن آن ها ضعیف باشد. به عنوان مثال بعضی از بیمار ها وجود دارند که بیماری خود ایمنی هستند،

یعنی فردی که به این بیماری مبتلا است، سیستم ایمنی بدنش به یکی از بافت های داخلی بدن خودش حمله می کند، در این حالت پزشک ها دارو های تضعیف کننده دستگاه ایمنی بدن را تجویز می کنند و در نتیجه سیستم ایمنی این افراد به طور عمومی پایین تر از دیگران است و بدن آنها نسبت به بیماری ها آسیب پذیر تر است،

به همین علت پزشک های متخصص زنان بازه های کوتاه تری را برای تست پاپ اسمیر این افراد مشخص می کنند، البته ممکن است، ضعیف بودن ایمنی بدن به بیماری مربوط نباشد و دلیل های دیگری داشته باشد.

افرادی که سیستم ایمنی ضعیف
افرادی که سیستم ایمنی ضعیف

افرادی که دخانیات مصرف می کنند

کسانی که از دخانیات استفاده می کنند، باید بدانند نه تنها دستگاه تنفس آن ها آسیب می بیند، بلکه مواد سمی مانند نیکوتین وارد خون می شود و در اثر گردش خون می تواند به همه بافت های بدن آسیب بزند.

در این افراد به علت مواد سمی و جهش زایی که در دخانیات وجود دارد، همچنین احتمال ایجاد شدن سلول های سرطانی نیز بیشتر از سایر افراد است، به همین علت این دسته از زنان نیز باید احتمالا با تجویز پزشک متخصص در دوره های زمانی کوتاه تری نسبت به دیگران اقدام به انجام آزمایش پاپ اسمیر کنند.

سرطان دهانه رحم

آزمایش پاپ اسمیر که به آن غربالگری سرطان دهانه رحم هم گفته می شود، می تواند بسیار برای زنان مفید باشد تا اگر سرطانی نیز ایجاد شده است، روند درمانی برای آن شروع و فرد سریعتر بهبود یابد. در نتیجه پزشک های متخصص به زنان توصیه می کنند هر چند وقت یک بار حتما تست پاپ اسمیر بدهند،

اما انجام این کار هم مانند سایر کار ها بهتر است، توسط افراد متخصص و با تجربه صورت بگیرد. دکتر ایروانی یکی از بهترین متخصص ها برای انجام آزمایش پاپ اسمیر است. شما میتوانید برای غربالگری سرطان رحم به ایشان مراجع کنید.

سرطان دهانه رحم مانند سایر سرطان ها ناشی از سرطانی شدن سلول های آن ناحیه و تکثیر بی قاعده این سلول ها است. این سرطان اغلب با ویروس اچ پی وی همراه است و در ابتدا علامتی ندارد،

اما می تواند با درد در ناحیه پرینه و یا خونریزی های غیر طبیعی و خارج از زمان پریودی همراه باشد. با انجام آزمایش های غربالگری مانند تست پاپ اسمیر فردی که به سرطان رحم مبتلا شده است، می تواند تشخیص زود هنگام داشته باشد. و احتمال بهبودی در این فرد نسبت به کسانی که خیلی دیر تر بیماری خود را متوجه می شوند، بسیار بیشتر است.

عامل هایی که سبب صحیح بودن نتیجه تست پاپ اسمیر می شوند

این آزمایش در واقع یک آزمایش تشخیصی و غربالگری است و مانند سایر آزمایش ها نتیجه آن بسیار مهم است. کسانی که تست پاپ اسمیر را با توجه به تجویز پزشک متخصص زنان طی دوره های زمانی مشخصی انجام می دهند مایل هستند،

اگر بیماری دارند، توسط این آزمایش به درستی تشخیص داده شود، برای این که آزمایش نتیجه خوبی داشته باشد، باید عامل ها مختلفی در آن رعایت شود. یکی از این عامل ها این است که آزمایش توسط متخصصی که در این کار حرفه ای است و تجربه کافی دارد، انجام شود، زیرا این افراد می توانند به خوبی و به نحوی که برای فرد مشکلی پیش نیاید.

شما اگر جز کسانی هستید که باید تست پاپ اسمیر را انجام دهد بهتر است، به دکتر ایروانی برای انجام این کار مراجعه کنید. ایشان با تخصص و تجربه ایی که دارند، می توانند این کار را به خوبی انجام دهند.

نتیجه تست پاپ اسمیر هم مانند سایر آزمایش ها به زبان انگلیسی است و اصطلاحات پزشکی ویژه ایی دارد که ممکن است، همه معنی آن را ندارند، اما می توانید از پزشک متخصص خود کمک بگیرد تا معنی اصطلاحات آزمایش پاپ اسمیر را متوجه شوید.

به غیر تبحر و تخصص پزشک متخصص زنان باید مراقبت هایی را قبل از آزمایش انجام داد تا بتوان از نتیجه ایی که به وسیله تست پاپ اسمیر حاصل می شود، اطمینان پیدا کرد. در متن زیر به چند مورد از این مراقبت ها اشاره می کنیم

عامل هایی که سبب صحیح بودن نتیجه تست پاپ اسمیر می شوند
عامل هایی که سبب صحیح بودن نتیجه تست پاپ اسمیر می شوند

مراقبت های قبل از آزمایش پاپ اسمیر

وقتی که از سلول های دهانه رحم نمونه برداری می شود تا تشخیص داده شود، سرطانی هستند، یا نه، بدن باید وضعیت نرمالی داشته باشد و پزشک متخصص بتواند به نمونه دریافت شده اطمینان کند. به این منظور یک سری از کار ها که می توانند در نتیجه آزمایش تاثیر گذار باشند، مدتی قبل از آزمایش نباید صورت بگیرند.

این مراقبت ها که به فرد توصیه می شود، با توجه به پژوهش های فراوان علم پزشکی به دست آمده است، پس اگر قصد انجام آزمایش پاپ اسمیر را دارید، حتما باید این نکته ها را جدی بگیرد و قبل از آزمایش از انجام این کارها خودداری کنید.

دو روز قبل از تست پاپ اسمیر از کرم و ژل استفاده نکنید

معمولا پزشک های متخصص زنان توصیه می کنند، دو روز قبل از تست پاپ اسمیر نباید از هیچ گونه کرم یا ژل ناحیه واژن استفاده کنید، زیرا این مواد می توانند روی سلول های دهانه رحم هم اثر گذار باشند

و اگر احتمالا سلول های غیر عادی و مشکوک به سرطان در آن ناحیه وجود داشته باشد، آن ها را به نحوی بپوشانند و در نمونه برداری آن سلول ها جز سلول های نمونه نباشند و در این صورت اگر سلول های مشکوکی هم وجود داشته باشند، فرد متوجه حضور این سلول ها نمی شود، همچنین فرد باید دو روز قبل از تست پاپ اسمیر از هیچ گونه اسپری اسپرم کش استفاده نکند.

این اسپری ها می توانند اثری مانند کرم ها وژل های واژن داشته باشند، این اسپری ها روی نتیجه آزمایش تاثیر گذار هستند و از صحت آن می کاهند. به غیر از مواد خارجی که در ناحیه واژن استفاده می شود، پزشک های متخصص زنان توصیه می کنند که فرد دو روز قبل از تست پاپ اسمیر دوش واژینال نگرفته باشد و از رابطه جنسی نیز باید خودداری کند. همه این مراقبت ها به این خاطر است که نتیجه که حاصل می شود، قابل اعتماد باشد.

نتیجه کاذب تست پاپ اسمیر

پاپ اسمیر یک آزمایش برای تشخیص سرطان دهانه رحم است، در این روش از سلول های دهانه رحم نمونه برداری می شود تا این سلول ها در آزمایشگاه ها مورد بررسی قرار بگیرند.

این آزمایش کاملا بی خطر است و اگر توسط پزشک های متخصص مانند دکتر ایروانی انجام شود که در این کار تخصص و تجربه کافی را دارند، عارضه های ثاونیه ایجاد نمی شوند،

اما این آزمایش هم مانند سایر آزمایش ها که انجام می شود، ممکن است، نتیجه ایی بدهد که چندان صحت نداشته باشد، این مورد می تواند علت های مختلفی داشته باشد، اما از آنجایی که این آزمایش در مدت ها و دوره های زمانی مشخصی انجام می شود، احتمال این که با وجود این آزمایش سرطان ایجاد شود، بسیار کم است،

زیرا سرطان دهانه رحم مدتی تقریبا طولانی نیاز دارد تا تشکیل شود. شما به همین علت لازم است، حتما در فاصله های زمانی که پزشک تعیین می کند، این آزمایش ها را انجام دهید.

و اگر معنی اصطلاحات آزمایش پاپ اسمیر را نمی دانید می توانید از پزشک متخصص برای این مسئله کمک بگیرید. در متن زیر به چند مورد از عواملی که ممکن است، باعث شود، نتیجه آزمایش به صورت کاذب باشد، اشاره می کنیم.

کافی نبودن یا نامناسب بودن نمونه برداشت شده

نمونه ایی از سلول ها که از دهانه رحم برداشته می شوند، بسیار اهمیت دارد، این نمونه رو پس از برداشت به آزمایشگاه های تشخیص طبی می فرستند که روی آنها آزمایش ها لازم صورت گیرد.

پس مهمترین چیزی که نتیجه آزمایش را مشخص می کند، همین نمونه هایی است که از دهانه رحم برداشته می شود، این کار اهمیت بسیاری دارد و باید توسط افراد متخصص انجام شود، یکی از بهترین متخصص های انجام آزمایش پاپ اسمیر دکتر ایروانی هستند، اگر این آزمایش توسط افراد متخصص و با تجربه انجام نشود نمونه ایی از سلول های دهانه رحم که برداشته می شود، ممکن است، کافی نباشد.

اگر این نمونه به مقدار کافی نباشد متخصصین آزمایشگاه نمی توانند آزمایش های مختلف را برای روی آن انجام دهند در نتیجه فرد مجبور می شود، دوباره تست پاپ اسمیر بدهد.

به غیر از ناکافی بودن نمونه ممکن است، نمونه ای که برداشته شده نا مناسب باشد. نمونه نامناسب حتی اگر به مقدار کافی نیز باشد، این امکان را به متخصص های آزمایشگاه نمی دهد که آزمایش ها را به درستی انجام دهند و ممکن است، باعث شود، نتیجه حاصل شده از آزمایش پاپ اسمیر کاذب باشد، نمونه نامناسب ممکن است، به این خاطر ایجاد شده باشد که از قسمت اشتباهی برداشت شده باشد.

کافی نبودن یا نامناسب بودن نمونه برداشت شده
کافی نبودن یا نامناسب بودن نمونه برداشت شده

کم بودن سلول ها سرطانی

برای این که سلول های سرطانی تشخیص داده شوند، این سلول ها باید حداقل تعداد مشخصی را داشته باشند، اگر تعداد این سلول ها سرطانی کم باشد، ممکن است، در آزمایش هایی که روی نمونه برداشت شده از دهانه رحم رخ می دهد نتیجه مشکوک حاصل نشود.

وجود خون

یکی دیگر از عواملی که باعث می شود، آزمایش پاپ اسمیر نتیجه غیر واقعی داشته باشد، وجود خون در ناحیه رحم و واژن است، به همین دلیل پزشک هایی که در این زمینه تخصصی دارند، مانند دکتر ایروانی پیشنهاد می کنند، این آزمایش هنگام عادت ماهانه انجام نشود، البته انتهای عادت ماهانه که خونریزی کم شود، ممکن است، این آزمایش برای افراد که ضرورت دارد، انجام شود، ولی به طور کلی پزشک های متخصص زنان توصیه می کنند، این آزمایش را حدود 15 روز پس از پایان عادت ماهانه انجام دهند.

خشک بودن واژن

استفاده از اسپری های اسپرم کش یا ژل ها و کرم های واژینال معمولا دو روز قبل از تست پاپ اسمیر ممنوع می شود، همچنین توصیه می شود، افراد از انجام رابطه جنسی و دوش واژینال خود داری کنند، زیرا بر اساس پژوهش های صورت گرفته این کارها روی آزمایش پاپ اسمیر اثر می گذارند و احتمال دارد، موجب شوند، پاپ اسمیر نتیجه کاذبی داشته باشد.

خشک بودن واژن
خشک بودن واژن

درد پاپ اسمیر

پاپ اسمیر یک روش نمونه برداری است که به منظور غربالگری برای سرطان دهانه رحم انجام می شود. این آزمایش پاپ اسمیر به شیوه های مختلف انجام می شود، در این آزمایش برای باز نگه داشتن دهانه رحم از یک ابزار پزشکی استفاده می شود. این آزمایش به هیچ وجه دردناک نیست.

وقتی که شما روی تخت دراز می کشید تا آزمایش پاپ اسمیر را انجام دهید مخصوصا اگر بار اولی باشد که این تست را انجام می دهید پزشک متخصص زنان به شما فرصت می دهد تا ریلکس کنید. شما در این هنگام باید عضله های بدن خود را شل کنید. این کار به شما امکان می دهد تا هیچ دردی شدید را تجربه نکنید.

اگر شما عضله های بدن خود مخصوصا عضله های کمر و کشاله ران خود را شل کنید و آنها را به حالت منقبض نگه دارید، درد زیادی را احساس می کنید. پس در نتیجه مخصوصا اگر بار اولی است که تست پاپ اسمیر را انجام می دهید باید نترسید و سعی کنید کاملا ریلکس شده و عضله های تمام بدن خود را از حالت انقباض خارج کنید. در غیر این صورت دردی را احساس می کنید، برای این کار می توانید چند نفس عمیق بکشید،

برای این که نترسید باید به پزشک متخصصی مراجعه کنید که تخصص کافی را داشته باشد

همچنین برای این که نترسید باید به پزشک متخصصی مراجعه کنید که در این کار تخصص کافی را داشته باشد. دکتر ایروانی جزء بهترین پزشک هایی است که در انجام تست پاپ اسمیر تخصص و تجربه کافی را دارد.

اگر شما درباره ی نتیجه آزمایش خود نگرانی دارید و معنی اصطلاحات به کار رفته در آن را نیز متوجه نمی شوید، می توانید از پزشک متخصص درخواست کنید اندکی درباره ی معنی اصطلاحات آزمایش پاپ اسمیر برای شما توضیح دهد. اینگونه خودتان می توانید برای اطمینان خاطر نتیجه آزمایش را بررسی کنید.

اگر آزمایش پاپ اسمیر توسط افراد متخصص و با تجربه ایی مانند دکتر ایروانی انجام شود و شما هم نترسید و عضله های کشاله ران و کمر خود را منقبض کنید نه تنها هنگام آزمایش، بلکه بعد از آن نیز نباید دردی را احساس کنید

اما اگر بترسید و عضله های کشاله ران و ناحیه ابدومن و کمر خود را به حالت انقباض شدید در بیاورید حتی ممکن است تا مدتی بعد از آزمایش درد های خفیفی احساس کنید. این درد ها ربطی به تست پاپ اسمیر ندار.د، بلکه ناشی از انقباض عضله ها هستند.

برای این که نترسید باید به پزشک متخصصی مراجعه کنید که تخصص کافی را داشته باشد
برای این که نترسید باید به پزشک متخصصی مراجعه کنید که تخصص کافی را داشته باشد

پریودی و تست پاپ اسمیر

معمولا وقتی که فردی در دوره عادت ماهیانه قرار دارد و دچار خونریزی مخصوصا به مقدار زیاد است، پزشک ها توصیه می کنند، از انجام تست پاپ اسمیر خودداری کند، زیرا این حالت می تواند نتیجه آزمایش پاپ اسمیر را تحت الشعاع قرار دهد، البته گاهی در شرایط اضطراری با نظر پزشک متخصص ممکن است، این تست هنگام قاعدگی نیز انجام شود،

در این صورت این کار حتما باید توسط کسی انجام شود که تخصص و تجربه کافی در این زمینه را داشته باشد، دکتر ایروانی جزء بهترین متخصص هایی هستند که میتوانند تست پاپ اسمیر را انجام دهندئ اگر شما قصد انجام تست پاپ اسمیر دارید، می توانید به ایشان مراجعه کنید.

معمولا در اواخر دوره پریودی خونریزی کاهش می یابد

معمولا در اواخر دوره پریودی خونریزی کاهش می یابد و ممکن است، گاهی این خون ریزی به صورت خیلی محدود و یا به اصطلاح لکه بینی باشد، در این صورت بیشتر احتمال دارد، پزشک متخصص زنان اقدام به انجام تست پاپ اسمیر بکند، زیرا خونریزی کم نمی تواند چندان روی نتیجه تست پاپ اسمیر اثر گذار باشد.

بعد از انجام این تست اگر به شیوه صحیح و توسط افراد متخصص مانند دکتر ایروانی صورت گرفته باشد، نباید فرد دچار خونریزی شدید مانند زمان پریودی شود، این خونریزی شدید غیر طبیعی است و می تواند ناشی از آسیب به رگ های دهانه رحم باشد، البته رحم و دهانه رحم عضوی است که خون زیادی دریافت می کند

و ممکن است، هنگام نمونه برداری در تست پاپ اسمیر بخشی از مویرگ های رحمی دچار آسیب اندک شده باشند، در این صورت ممکن است، فرد دچار لکه بینی های اندکی شود و خون هایی که مشاهده می کند، قهوه ایی رنگ باشند، این قهوه ایی بودن به علت این است که خون مدتی در ناحیه واژن مانده است.

تست پاپ اسمیر قبل چه عمل هایی انجام می شود

آزمایش پاپ اسمیر یکی از آزمایش هایی است که برای تشخیص سرطان رحم و یا دهانه رحم انجام می شود. دکتر ایروانی یکی از بهترین متخصصانی است که می تواند این آزمایش را انجام دهد. این آزمایش در دوره های مختلفی برای سنین متفاوت باید انجام گیرد، زیرا در صورت سرطانی شدن سلول های دهانه رحم هرچه این مورد زودتر تشخیص داده شود، روند درمانی بهتر انجام خواهد شد.

به غیر از این مدت های مشخص که تست پاپ اسمیر باید انجام شود، اگر فردی عمل جراحی که در ناحیه تناسلی رخ می دهد داشته باشد، باید قبل از آن، تست پاپ اسمیر بدهد تا پزشک معالجش بر روی وضعیت بیمار اشراف داشته باشد. در متن زیر به چند مورد از این عمل ها که قبل از آن ها دادن تست پاپ اسمیر لازم است، اشاره می کنیم.

تست پاپ اسمیر قبل چه عمل هایی انجام می شود
تست پاپ اسمیر قبل چه عمل هایی انجام می شود

عمل تایتنینگ

این عمل، یکی از عمل هایی است که به شیوه های مختلف روی واژن انجام می شود. این عمل مخصوص کسانی است که به اصطلاح دچار افتادگی و شل شدگی واژن شده اند.

شل شدن واژن می تواند برای آنها مشکلات ثانویه مختلفی را به وجود آورد که با توجه به توصیه پزشک در نهایت این افراد برای برطرف شدن مشکل های خود مجبور می شوند، عمل لیفت و تنگی واژن یا همان تایتنینگ را انجام دهند،

اما برای این عمل هم مانند سایر عمل ها لازم است، مراقبت ها و اقداماتی را قبل از اقدام به جراحی انجام داد. یکی از این اقدامات دادن تست پاپ اسمیر است، پس از انجام تست پاپ اسمیر پزشک متخصص با اطلاعاتی که دارد، معنی اصطلاحات آزمایش پاپ اسمیر را برای خود تفسیر می کند و سپس تصمیم می گیرد که عمل تایتنینگ را برای شما انجام دهد یا این که فعلا انجام این عمل را متوقف کرده و به درمان سرطان رحم بپردازد و بعد از بهبودی این عمل را انجام دهد.

لابیا پلاستی

لابیا پلاستی یکی دیگر از عمل هایی است که قبل از آن حتما باید فرد تست پاپ اسمیر را انجام دهد. این عمل مخصوصا برای کسانی که لابیا های مینور بزرگ دارند، انجام می شود،

زیرا بزرگ بودن بیش از حد لابیا ممکن است، برای افراد مختلف مشکلاتی را مانند عفونت ایجاد کند. قبل از این عمل هم مانند عمل تایتنینگ فرد باید به پزشک متخصص برای انجام تست پاپ اسمیر مراجعه کند.

دکتر ایروانی یکی از بهترین پزشک هایی است که با تخصصی که در این زمینه دارد، می تواند تست پاپ اسمیر را برای شما انجام دهد و به شما کمک کند معنی اصطلاحات آزمایش پاپ اسمیر را متوجه بشوید.

تست پاپ اسمیر برای چه کسانی انجام نمی شود

انجام تست پاپ اسمیر معمولا برای همه زنانی که بیشتر از 20 سال دارند و وارد رابطه جنسی شده اند توصیه می شود، همچنین اگر کسی زیر 20 سال بود،

اما ازدواج کرده بود باید طبق نظر پزشک متخصص زنان این آزمایش را در بازه های زمانی مختلفی انجام دهد، اما بعضی از افراد هستند که به دلیل های مختلفی از زمانی به بعد دیگر نیاز به انجام تست پاپ اسمیر ندارند، البته این گونه نیست که هیچ وقت کسی نیاز به انجام آزمایش پاپ نداشته باشد،

بلکه این افراد معمولا به دلیل های خاصی پس از این که چندین بار نتیجه تست های پاپ اسمیر قبلی آنها منفی شده است، طبق نظر پزشک انجام این آزمایش ها را قطع میکنند، البته برای قطع کردن این آزمایش ها باید بتوان به نتیجه آزمایش های قبلی اطمینان داشت.

برای این منظور باید تست پاپ اسمیر توسط افراد متخصص و با تجربه انجام شود. دکتر ایروانی جزء بهترین متخصص های هستند که می تواند تست پاپ اسمیر را برای شما انجام بدهد. در متن زیر به چند مورد از کسانی که انجام تست پاپ اسمیر برای آن ها دیگر لازم نیست اشاره می کنیم.

تست پاپ اسمیر برای چه کسانی انجام نمی شود
تست پاپ اسمیر برای چه کسانی انجام نمی شود

زنان بالا 65 سال

معمولا پزشک های متخصص زنان وقتی زنان سن شان به این محدوده می رسد نتیجه های آزمایش های قبلی آنها را بررسی می کنند. اگر نتیجه آزمایش های پاپ اسمیر آن ها برای چند سال متوالی منفی شده باشد و مورد مشکوکی نیز در نتیجه آزمایش پاپ اسمیر آن ها یافت نشود پزشک ها انجام این آزمایش و تست را برای آن ها قطع می کنند.

افرادی که رحم خود را برداشته اند

کسانی که به اصطلاح رحم خود را بر می دارند، گاهی لازم نیست تست پاپ اسمیر بدهند. آن ها این کار را به علت های مختلفی ممکن است، انجام داده باشند. اگر فردی تمام رحم خود یعنی هم ناحیه اصلی و همچنین ناحیه گردن رحم را بردارد معمولا پزشک های متخصص زنان دیگر آزمایش پاپ اسمیر را برای او انجام نمی دهند،

اما نکته حائز اهمیت این است که اگر کسی به علت های مختلف بیماری مانند سرطان اقدام به برداشتن رحم یا قسمتی از آن کرده باشد، معمولا تست پاپ اسمیر برای او قطع نمی شود و حتی احتمال دارد، دوره های انجام تست پاپ اسمیر برای آنها کاهش یابد.

افرادی که رحم خود را برداشته اند
افرادی که رحم خود را برداشته اند

هزینه تست پاپ اسمیر

همان طور که در قبل گفته شد، انجام این تست بسیار ضروری است، مخصوصا برای زنانی که به دلیل های مختلفی مانند مصرف دخانیات یا ارث سرطان دهانه رحم، احتمال ابتلای آنها به این بیماری بیشتر است.

تست پاپ اسمیر مانند بعضی از آزمایش ها نیست که فقط یک بار انجام بگیرد، بلکه این تست باید طبق نظر پزشک متخصص زنان در بازه ها زمانی متعددی انجام شود که بسته به شرایط و سن بیمار این دوره ها متغیر است. تست پاپ اسمیر کمک بسیار زیادی برای کاهش سرطان دهانه رحم می کند

هزینه تست پاپ اسمیر
هزینه تست پاپ اسمیر

و همچنین روند درمان را بسیار به بهبودی کامل نزدیک می کند، به طوری که انجام این تست و غربالگری در کشورهای توسعه یافته باعث شده است بیماری سرطان دهانه رحم و مرگ ناشی از آن به طرز قابل توجهی کاهش یابد.

انجام آزمایش پاپ اسمیر هم مانند سایر کارها نیازمند تخصص و تجربه است، شما می توانید برای این کار به دکتر ایروانی که یکی از بهترین متخصص ها این زمینه است، مراجعه کنید.

پزشک با توجه به نتیجه تست پاپ اسمیر شما وضعیت سلامتی شما را تشخیص می دهد. اگر مایل هستید، معنی اصطلاحات آزمایش پاپ اسمیر را بدانید می توانید از پزشک متخصص خود درخواست کنید به طور خلاصه شما را هم در جریان وضعیت سلامتی جسم تان بگذارد، البته پزشک ها معمولا این کار می کنند.

هزینه معقولانه

این آزمایش هم مانند سایر آزمایش هایی که انجام می شود، هزینه های ویژه خودش را دارد، ممکن است، به علت این که آزمایش باید هر چند وقت یک بار انجام شود، هزینه های پرداختی آن به نظر شما زیاد بیاید،

اما باید گفت این آزمایش برای پیشگیری از سرطان است و همیشه پیشگیری بهتر ازدرمان بوده، زیرا نه تنها وضعیت جسمی و سلامتی شما به خطر نمی افتد، بلکه در سایر موارد مانند هزینه ها نیز شما در مجموع هزینه کمتری را می پردازید.

اگر شما بخواهید به علت هزینه های تست پاپ اسمیر این آزمایش را در موعد های مقرر انجام ندهید باید توجه داشته باشید، در این صورت اگر به سرطان دهانه رحم مبتلا شوید، وقتی این بیماری در مرحله های ابتدایی است، متوجه آن نمی شوید، وقتی بیماری در مرحله های ابتدایی باشد، درمان آن بسیار راحت تر و کم هزینه تر است،

اما کسانی که آزمایش پاپ اسمیر را انجام نمی دهند و به سرطان دهانه رحم مبتلا هستند، در مرحله ایی متوجه بیمار خود می شوند که این بیماری پیشرفت کرده است و درمان آن بسیار سخت و هزینه درمان آن نیز بسیار زیاد خواهد بود.

در نتیجه با پرداخت هزینه تست پاپ اسمیر شما دیگر لازم نیست هزینه های بسیار زیاد درمان سرطان را بپردازید. در واقع مقدار پولی که شما باید برای تست پاپ اسمیر خرج کنید اصلا قابل مقایسه با هزینه های درمان بیماری مانند سرطان نیست.

هزینه معقولانه
هزینه معقولانه

پارامترهای دخیل در هزینه تست پاپ اسمیر

در این آزمایش موارد مختلفی هستند که میزان نهایی هزینه کرد شما را مشخص می کنند، به عنوان مثال این که هر چند وقت یک بار باید آزمایش دهید.

اگر هر سه سال یکبار آزمایش بدهید در مجموع تعداد آزمایش های کمتری میدهید و هزینه کمتری می پردازید، همچنین مطبی که در آن این آزمایش را انجام می دهید و کیفیت وسیله های که در فرآیند آزمایش پاپ اسمیر استفاده می شوند، جزئ پارامتر های مشخص کننده قیمت است،

همچنین تجربه و تخصص پزشکی که برای شما تست پاپ اسمیر را انجام می دهد در قیمت نهایی آزمایش موثر است. تست پاپ اسمیر یک نمونه برداری ساده نیست. میزان آزمایش ها و نوع آزمایش هایی که روی نمونه انجام می شود، نیز جزء عامل های دخیل در هزینه نهایی تست پاپ اسمیر هستند.

پارامترهای دخیل در هزینه تست پاپ اسمیر
پارامترهای دخیل در هزینه تست پاپ اسمیر

بیمه ها و تست پاپ اسمیر

از آنجایی که آزمایش پاپ اسمیر به عنوان یکی از بهترین و شناخته شده ترین راه ها برای غربالگری و تشخیص سرطان دهانه رحم است، باید گفت هزینه این آزمایش را بیمه ها دولتی و بسیاری از بیمه های درمانی غیر دولتی پوشش می دهند.

این مسئله به این خاطر است که اصول و سیاست بیمه ها بر این است که به روش هایی که باعث پیشگیری بیماری های مختلف است، کمک کنند.

آزمایش پاپ اسمیر یکی از این همین روش ها است که بیمه ها با پرداخت هزینه آن می توانند اطمینان یابند که بیماران از پرداختن هزینه های گزاف درمان سرطان رحم مصون هستند.

به همین علت در کشور های توسعه یافته و همچنین در ایران این آزمایش جزء مواردی است که بیمه ها هزینه های آن را تا حدی پرداخت می کنند،

البته این که چه مقدار از هزینه کل آزمایش توسط بیمه ها پرداخت شود، به عامل های مختلفی مانند نوع بیمه و مرکزی که در آن تست انجام می شود، دارد، اما باز هم این کار می تواند به افراد مختلف کمک کند تا هزینه های پزشکی خود را کاهش دهند.

بیمه ها و تست پاپ اسمیر
بیمه ها و تست پاپ اسمیر

نتیجه گیری

آزمایش پاپ اسمیر یکی از مهم ترین روش هایی است که می تواند به افراد مختلف کمک کند تا از سرطان دهانه رحم پیشگیری کنند. این تست باید توسط افراد متخصص انجام شود.

دکتر ایروانی یکی از بهترین متخصص هایی است که تست پاپ اسمیر را انجام می دهد. این تست باید در طی بازه زمانی مشخصی صورت گیرد و لازم است، آزمایش در فاصله های مشخص تکرار شود.

معنی اصطلاحات آزمایش پاپ اسمیر چندان پیچیده نیست و می توانید با کمی تحقیق معنی آن ها را متوجه شوید. از آنجایی که هزینه این تست را بیمه ها پرداخت می کنند، شما برای انجام آزمایش پاپ اسمیر هزینه زیادی نمی پردازید.

نتیجه گیری
نتیجه گیری

Share this post

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email