تست پاپ اسمیر گرگان

تست پاپ اسمیر گرگان

در ادامه این مطلب قصد داریم در رابطه با موضوع تست پاپ اسمیر گرگان برای شما مطالبی داشته باشیم و به صورت جامع و کلی در رابطه با این موضوع شما را آگاه سازیم.

تست پاپ اسمیر گرگان
تست پاپ اسمیر گرگان

بهتر است بدانید یکی از مهم ‌ترین و بهترین آزمایش های که می تواند تشخیص سرطان برای دهانه رحم را به ‌همراه داشته باشد، تست پاپ اسمیر می باشد. به دلیل این‌که امروزه سرطان دهانه رحم در بسیاری از افراد مشاهده شده است. این سرطان یکی از چهارمین دلایل مرگ‌ و میر می ‌باشد و برای بانوان در تمامی دنیا رخ می‌ دهد.

از همین جهت بسیار مهم شمرده می‌ شود. به همین دلیل است که تست پاپ اسمیر می ‌تواند برای تشخیص انواع عفونت های متعدد در دهانه رحم، همانند ویروس HPV که به ویروس زگیل تناسلی معروف می باشد را قابل تشخیص می‌کند.

سوالات متعددی در رابطه با تست پاپ اسمیر ممکن است برای بسیاری از بانوان رخ دهد. به همین سبب در تلاشیم که در ادامه این مطلب در رابطه با سوالات متفاوتی که در رابطه با آزمایش و تست پاپ اسمیر برای اغلب بانوان اتفاق می‌ افتد، بیشتر بگوییم.

همان‌طور که ذکر کردیم سرطان دهانه رحم می ‌تواند سبب مرگ ‌و میر شود و در ۵۰ سال اخیر یکی از دلایل متعددی بوده که بانوان به واسطه آن توانسته اند با مرگ دست ‌و پنجه نرم کنند.

انجام تست پاپ اسمیر می ‌تواند سلامت دستگاه تناسلی بانوان را به ‌همراه داشته باشد

انجام تست پاپ اسمیر می ‌تواند سلامت دستگاه تناسلی بانوان را به ‌همراه داشته باشد و از این طریق پزشک مطمئن می‌شود که یک بانو در سلامت کامل به سر می‌ برد. به دلیل این‌که تست پاپ اسمیر می ‌تواند شناسایی سلول ‌های سرطانی رحم را برعهده داشته باشد.

همین طور این تست بسیار ارزان‌ قیمت و ساده می باشد و به ‌عنوان غربالگری سرطان در نظر گرفته می شود. به طور سالیانه افراد بسیاری از تست پاپ اسمیر استفاده می‌کند.

حال در تلاشیم تا در ادامه این مطلب در رابطه با موضوع تست پاپ اسمیر گرگان بیشتر برای شما بگوییم. البته بهتر است بدانید که تخصص ‌های دکتر ایروانی در زمینه تست پاپ اسمیر بسیار زیاد می ‌باشد و ایشان به ‌عنوان بهترین دکتر برای تست پاپ اسمیر شناخته شده اند. حال می‌توانید در ادامه این مطلب بیشتر در رابطه با تست پاپ اسمیر گرگان بخوانید.

سوالات متعددی که در رابطه با موضوع تست پاپ اسمیر گرگان به آن‌ ها پاسخ خواهیم داد، عبارت‌اند از:

 1. تست پاپ اسمیر چیست؟
 2. سرطان دهانه رحم چیست؟
 3. عوامل به وجود آورنده سرطان دهانه رحم چیست؟
 4. چه افرادی به تست پاپ اسمیر نیاز دارند؟
 5. چه افرادی باید تست پاپ اسمیر را انجام دهند؟
 6. چرا تست پاپ اسمیر مهم می باشد؟
 7. چه زمانی برای انجام تست پاپ اسمیر به پزشک مراجعه کنیم؟
 8. قبل از پاپ اسمیر چه نکاتی را رعایت کنیم؟
 9. روش‌های انجام تست پاپ اسمیر به چه صورت می باشد؟
 10. انجام تست پاپ اسمیر چگونه می ‌باشد؟
 11. چه کسانی بیشتر در معرض خطر سرطان دهانه رحم می ‌باشند؟
 12. آیا دختران باکره نیز ممکن است مبتلا به سرطان دهانه رحم شوند؟
 13. آیا انجام تست پاپ اسمیر دردناک می باشد؟
 14. بعد از انجام تست پاپ اسمیر چه کنیم؟
 15. نتایج تست پاپ اسمیر به چه معناست؟
 16. آیا از تست پاپ اسمیر برای تشخیص HPV نیز استفاده می شود؟
 17. خطرات و عوارض تست پاپ اسمیر به چه صورت می ‌باشد؟
 18. چه افرادی قادر به متوقف کردن انجام تست پاپ اسمیر می باشند؟
 19. هزینه تست پاپ اسمیر به چه صورت است؟
 20. جمع بندی مطالب

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تست پاپ اسمیر گرگان با ما همراه باشید.

تست پاپ اسمیر چیست؟

بهتر است بدانید که استفاده از تست پاپ اسمیر امروزه یکی از مهم‌ترین مسائلی است که اغلب پزشکان به آن توصیه می‌کنند و هر بانویی لازم است که آن را انجام دهد. حال اگر بخواهید بدانید تست پاپ اسمیر چیست، لازم است بگوییم که یکی از آزمایشات و تست ‌های روتین غربالگری که از دهانه رحم در نظر گرفته می ‌شود و برای کشف وجود سرطان دهانه رحم استفاده می شود، را تست پاپ اسمیر می‌گوییم.

به دلیل این‌که سرطان دهانه رحم یک بیماری خطرناک برای بانوان می باشد، انجام تست پاپ اسمیر بسیار مهم شمرده می‌شود. یکی از علت‌ های اصلی که تست پاپ اسمیر کشف شده است، این است که بتواند از سرطان دهانه رحم جلوگیری کند و با تشخیص به موقع آن بتوان به درمان پرداخت.

به‌ همین سبب است که تست پاپ اسمیر بسیار مهم شمرده می شود. سرطان دهانه رحم در ۵۰ سال پیش یکی از مهم‌ترین دلایل مرگ ‌و میر در کشورهای بسیار پیشرفته بود. حال با در نظر گرفتن این آزمایش می ‌توان نمونه‌گیری‌ های مناسبی را از دهانه رحم انجام داد و و از این طریق بتوان به تشخیص سرطان دهانه رحم پرداخت.

اغلب پزشکانی که در این زمینه تخصص کافی دارند، پیشنهاد می کنند تمامی بانوان بعد از این‌که اولین رابطه جنسی را برقرار کردن لازم است که به ‌صورت منظم حدوداً سالی یک بار اعم از تست پاپ اسمیر استفاده کنند و از این طریق سلامت دهانه رحم خود را تضمین کنند.

لازم است که پاپ اسمیر تا ۵۵ الی ۶۰ سالگی انجام شود

لازم است که پاپ اسمیر تا ۵۵ الی ۶۰ سالگی انجام شود. حال اگر بعد از سن ۶۰ سالگی تمامی جواب‌ های تست پاپ اسمیر منفی بود، دیگر احتیاج به انجام تست مجدد برای بانوان نمی ‌باشد. با در نظر داشتن تست پاپ اسمیر پزشک می تواند نمونه‌ برداری از دهانه رحم انجام دهد و از این طریق نمونه ‌برداری ‌های انجام‌ شده به آزمایشگاه انتقال داده می شوند.

حال با در نظر گرفتن نمونه مدنظر شما می توان میزان تغییرات سلولی ناخواسته‌ای که در دهانه رحم شما و بافت‌های موردنظر انجام می‌شود را مشاهده کرد. به‌ طورکلی لازم است بدانید که تست پاپ اسمیر یک تست بسیار ساده می باشد و از هزینه کمی برخوردار است.

به همین جهت است که اغلب پزشکان انجام آن را به‌ شدت توصیه می‌کنند و لازم است بدانید که برای سلامت شما بسیار مناسب است و می‌تواند پیشگیری از سرطان را به همراه داشته باشد.دکتر ایروانی در زمینه انجام تست پاپ اسمیر یکی از بهترین ها شناخته شده است.

لازم است که پاپ اسمیر تا ۵۵ الی ۶۰ سالگی انجام شود
لازم است که پاپ اسمیر تا ۵۵ الی ۶۰ سالگی انجام شود

تا اینجا با مبحث تست پاپ اسمیر چیست آشنا شدید و پیشنهاد می کنیم تا انتهای پست تست پاپ اسمیر گرگان دیدن کنید.

سرطان دهانه رحم چیست؟

بهتر است در رابطه با سرطان دهانه رحم بدانید که یکی چهارمین علت های سرطان و دومین سرطان‌ هایی که در بین بانوان شایع می باشد و می‌تواند منجر به مرگ و می‌شود، سرطان سرویکس یا سرطان دهانه رحم در نظر گرفته شده است.

بهتر است بدانید طبق آمار به دست آمده متأسفانه در سر تا سر دنیا سالانه میلیون‌ها بانو به واسطه بیماری سرطان دهانه رحم که در دستگاه تناسلی آن‌ ها اتفاق می‌افتد، جان خود را از دست می ‌دهند. سرویکس یا دهانه رحم شامل یک لوله باریک می شود که در بخش پائین‌ترین قسمت انتهای رحم وجود دارد و ادامه آن می‌ تواند به واژن اتصال داده شود.

هنگامی که اوایل مبتلا شدن به سرطان دهانه رحم باشد، سلول‌های سرطانی می ‌توانند اختلالات متعددی را در بدن یک شخص به وجود بیاورند و باعث به وجود آمدن مشکلات متعددی گردند.

حال برای این‌که بتوانیم در رابطه با سرطان دهانه رحم بیشتر بدانید بهتر است بگوییم دهانه رحم یکی از اعضای بدن است که شامل سلول های متعددی می باشد. تمامی سلول هایی که در این بخش قرار گرفته‌اند، وظایف متعددی دارند.

سرطان دهانه رحم چیست؟
سرطان دهانه رحم چیست؟

در برخی موارد این نوع سلول ها بدون این‌که به سلول جدید نیاز پیدا کنند، تقسیم می شوند

در برخی موارد این نوع سلول ها بدون این‌که به سلول جدید نیاز پیدا کنند، تقسیم می شوند و از حالت طبیعی خود خارج می شوند و می ‌توانند به ‌عنوان توده های بافتی در دهانه رحم به وجود بیایند. همین امر می‌ تواند باعث وجود تومورها در دهانه رحم و در آخر به وجود آمدن سرطان دهانه رحم گردد.

سرطان دهانه رحم به واسطه سیستم لنفاوی و جریان خون می ‌تواند در دیگر اعضای بدن بانوان اعم از روده و مثانه گسترش داشته باشد و از این طریق برای آن‌ها خطرآفرین باشد.

از دیگر موارد مهمی که می‌ تواند سرطان دهانه رحم را یک بیماری بسیار مشکل‌ساز در نظر بگیرد، این است که علائمی برای سرطان دهانه رحم در نظر گرفته نشده است.

پیشنهاد می کنیم از مقاله تست پاپ اسمیر با بی حسی دیدن کنید.

نداشتن علامت در پیشرفته شدن بیماری

هنگامی‌که این بیماری به نوع پیشرفته خود می‌رسد، هیچ‌گونه علائمی بروز نمی ‌دهد. در برخی موارد ممکن است که گسترش آن به دیگر اعضای بدن همانند کبد، مثانه، روده، ریه صدمه وارد کند و علائم این‌ چنینی سبب مشخص شدن سرطان دهانه رحم باشند.

به همین دلیل است که اگر سرطان دهانه رحم در زمان معین شده‌ای شناسایی نشود، ممکن است بسیار خطرناک باشد. حال اگر شناسایی آن به واسطه تست پاپ اسمیر در زمان معین صورت بگیرد، درمان برای آن قابل ‌قبول‌تر می ‌باشد.

لازم است بدانید در این راستا اگر علائم غیرمعمولی و تغییرات متعددی در دستگاه تناسلی خود مشاهده کردید، لازم است که فوراً به نزد یک پزشک متخصص بروید تا بتواند مراحل درمان را به واسطه تست پاپ اسمیر برای شما انجام دهد.

دکتر ایروانی در تخصص خود برای تشخیص سرطان دهانه رحم تبحر کافی را دارد. به همین جهت است که پیشنهاد می‌کنیم برای انجام تست پاپ اسمیر از دکتر ایروانی و تخصص‌های ایشان استفاده کافی را ببرید.

نداشتن علامت در پیشرفته شدن بیماری
نداشتن علامت در پیشرفته شدن بیماری

تا اینجا با مبحث سرطان دهانه رحم چیست آشنا شدید و پیشنهاد می کنیم تا انتهای پست تست پاپ اسمیر گرگان دیدن کنید.

عوامل به وجود آورنده سرطان دهانه رحم چیست؟

ویروس پاپیلون انسانی یک نوع ویروس می باشد که در ۹۰ درصد از موارد می‌ تواند در بدن بانوان سبب به وجود آمدن عفونت ‌های متعدد گردد. در برخی موارد مشاهده شده که افراد چندین سال متعدد است که به ویروس ویروس پاپیلون انسانی مبتلا هستند، اما از وجود آن اطلاعی نداشته اند.

به دلیل این‌که هیچ‌گونه علائمی از وجود ویروس HPV در بدن خود مشاهده نکرده اند. هنگامی‌که ویروس HPV خود را بروز می‌دهد و در برخی از سلول‌ های دهانه رحم گسترش پیدا می‌کند، می ‌تواند سبب به وجود آمدن سلول‌ های سرطانی بسیار خطرناکی باشد که در نهایت منجر به پدید آمدن سرطان دهانه رحم می‌گردد.

البته لازم است بدانید در برخی از افراد عفونت ‌هایی که به واسطه HPV در نظر گرفته می شود، هیچ‌گونه واکنش و بیماری برای آن ‌ها اتفاق نمی‌افتد. اما برخی دیگر از افراد می‌ توانند مستعد در معرض خطر سرطان دهانه رحم باشند. افرادی که از دخانیات استفاده می‌کنند و زایمان ‌های متعددی داشته‌اند، می‌ توانند در معرض خطر سرطان دهانه رحم باشند.

افرادی که بیشتر از ۵ سال از قرص ‌های ضدبارداری استفاده کرده‌اند

در این راستا پزشکان می گویند افرادی که بیشتر از ۵ سال از قرص ‌های ضدبارداری استفاده کرده‌اند و همین طور روابط جنسی آن‌ ها در سنین پایین شروع شده است، نیز می توانند مستعد سرطان دهانه رحم باشند.

برخی از افراد ممکن است همسران بی‌بند و باری داشته باشند و از چندین شریک جنسی استفاده می‌کنند، این افراد نیز ممکن است در خطر ابتلا به بیماری سرطان دهانه رحم باشند.

کمبود اسید فولیک ویتامین A و C در برخی افرادی که دارای چاقی مفرط هستند نیز می‌توانند سبب به وجود آمدن سرطان دهانه رحم گردد.

افرادی که بیشتر از ۵ سال از قرص ‌های ضدبارداری استفاده کرده‌اند
افرادی که بیشتر از ۵ سال از قرص ‌های ضدبارداری استفاده کرده‌اند

تا اینجا با مبحث عوامل به وجود آورنده سرطان دهانه رحم چیست آشنا شدید و پیشنهاد می کنیم تا انتهای پست تست پاپ اسمیر گرگان دیدن کنید.

چه افرادی به تست پاپ اسمیر نیاز دارند؟

همان‌طور که ذکر کریم از مهم ترین تست ها برای تمامی بانوان تست پاپ اسمیر برای دهانه رحم می باشد. حال ممکن است شما سوال داشته باشید که چه افرادی می ‌توانند از این تست استفاده کنند؟

بهتر است بدانید تمامی پزشکان توصیه می‌کنند همه بانوانی که از سن ۵۰ ‌سالگی عبور می‌کنند، لازم است که به ‌صورت مرتب از این تست استفاده مفیدی داشته باشند. البته برخی دیگر از پزشکان پیشنهاد می دهند بعد از انجام اولین آمیزش جنسی می ‌توان دوره‌ های انجام آزمایش پاپ اسمیر را انجام داد

در برخی موارد ممکن است برخی از بانوان به دلایل متعدد در خطر بیشتری برای مبتلا شدن به سرطان باشند و یا رحم آن ‌ها به گونه‌ای باشد که ابتلا به عفونت ‌های متعدد برای آن ‌ها اتفاق بیوفتد. به همین جهت این افراد از دسته افرادی هستند که لازم است به صورت منظم و مکرر از تست پاپ اسمیر استفاده کنند.

همین طور لازم است در نظر داشته باشید افرادی که دارای  HIVمثبت هستند یا بیماری‌های پیش ‌زمینه‌ای دارند و یا تحت درمان شیمی‌درمانی یا پیوند اعضا قرار می گیرند، دارای سیستم ایمنی بدنی ضعیفی می باشند. به همین جهت نیز پزشکان توصیه می‌کنند این افراد برای پیشگیری از سرطان دهانه رحم لازم است که مکرر از این تست استفاده کنند.

تست پاپ اسمیر به واسطه معاینه لگنی صورت می گیرد

عموماً تست پاپ اسمیر به واسطه معاینه لگنی صورت می گیرد. البته مشاهده شده که در بانوانی که سنی بالای ۳۰ سال دارند انجام تست پاپ اسمیر به واسطه آزمایشات متعدد برای ویروس HPV انجام شده است. این عفونت یک عفونت بسیار عادی می باشد که می ‌تواند به واسطه آمیزش جنسی منتقل شود و همین عفونت یک عامل بسیار بزرگ برای به وجود آمدن سرطان دهانه رحم می باشد.

در اکثر موارد نیز به جای انجام تست پاپ اسمیر آزمایش  HPV یا سرطان زگیل تناسلی برای افراد انجام داده می شود. حال برای این‌که بتوانید تشخیص ، آیا شما یک کاندید مناسب برای انجام تست پاپ اسمیر هستید، لازم است که از یک متخصص زنان و زایمان کمک بگیرید.

در این راستا دکتر ایروانی به‌ عنوان بهترین دکتر برای انجام تست پاپ اسمیر شناخته شده است و با مشاوره‌ های مناسبی که دکتر ایروانی برای شما دارد، می‌توانید تست پاپ اسمیر را به سادگی انجام دهید.

تست پاپ اسمیر به واسطه معاینه لگنی صورت می گیرد
تست پاپ اسمیر به واسطه معاینه لگنی صورت می گیرد

تا اینجا با مبحث چه افرادی به تست پاپ اسمیر نیاز دارند آشنا شدید و پیشنهاد می کنیم تا انتهای پست تست پاپ اسمیر گرگان دیدن کنید.

چه افرادی باید تست پاپ اسمیر را انجام دهند؟

لازم به ذکر است بدانید اغلب پزشکان پیشنهاد می دهند بعد از سن ۲۱ سالی هر ۳ سال یک‌بار لازم است که تست پاپ اسمیر برای بانوان در نظر گرفته شود. حال اگر شما سن بالای ۳۰ سال داشته باشد، انجام تست پاپ اسمیر با استفاده از تست  HPV ادغام می‌ شود و می‌توان از تست HPV به جای پاپ اسمیر استفاده کرد.

حال با در نظر گرفتن عوامل و فاکتور های متعدد پزشک می ‌تواند تشخیص دهد که شما یک کاندید مناسب برای تست پاپ اسمیر هستید یا خیر.

عوامل متعددی که خطرزا هستند، عبارت‌اند از:

 • تشخیص دادن سرطان دهانه رحم یا نتایج مثبت تست پاپ اسمیر که می ‌تواند باعث سلول‌ های پیش سرطانی شود.
 • اگر قبل از تولد در معرض دئودیلتیزل بسترول (DES) قرار گرفته باشید
 • اگر دارای عفونت HIV هستید.
 • اگر شخصی هستید که سیستم ایمنی ضعیفی به دلیل پیوند عضو شیمی‌درمانی و دیگر موارد دارید.
 • اگر شما سیگار بسیار استفاده می کنید.

حال ممکن است در برخی موارد اگر شما دارای شرایط خاصی باشید، پزشک ایروانی تشخیص دهد که دیگر نیاز به انجام تست پاپ اسمیر برای شما نمی ‌باشد این شرایط عبارت‌اند از:

 • بعد از حذف دهانه رحم
 • بعد از سن یائسگی که دیگر تمامی تست های غربالگری اعم از تست دهانه رحم و پاپ اسمیر منفی می ‌باشند.
عوامل متعددی که خطرزا هستند، عبارت‌اند از:
عوامل متعددی که خطرزا هستند، عبارت‌اند از:

خطرات موجود

بهتر است بدانید که انجام تست پاپ اسمیر یک راه بسیار امن برای این‌که بتوانید غربالگری سرطان گردن رحم را داشته باشید، نیز می باشد. اما به ‌طور قطع نمی ‌توان گفت که تست پاپ اسمیر کاملاً در این راستا درست می باشد. به دلیل این‌که امکان دارد نتیجه های منفی و دروغین از این تست در نظر گرفته شود و برای سرطان گردن رحم مناسب نباشد.

حال اگر شما دارای سلول های غیرطبیعی باشید، ممکن است تست پاپ اسمیر برای شما به گونه‌ای انجام بگیرد که بدون هیچ‌گونه اختلال هستید.

لازم ب ذکر است بدانید به وجود آمدن یک نتیجه منفی به این دلیل نمی‌باشد که تست پاپ اسمیر اشتباه صورت گرفته است. بلکه ممکن است عوامل و پارامترهای متعددی بر روی منفی شدن آن تاثیرگذار باشند.

این عوامل که سبب به نتیجه منفی می شوند عبارت‌اند از:

 • مجموعه‌ای ناکافی از سلول ها
 • تعداد کمی از سلول های غیرطبیعی
 • سلول‌های خونی یا التهاب

برای اطلاعات بیشتر لازم است بدانید چندین سال طول می‌کشد تا پیشرفت سرطان دهانه رحم اتفاق بیفتد. حال اگر انجام یک آزمایش سلول‌های شمار غیرطبیعی در نظر بگیرد، لازم است که فوراً آزمایشات بعدی را انجام دهید.

این عوامل که سبب به نتیجه منفی می شوند عبارت‌اند از:
این عوامل که سبب به نتیجه منفی می شوند عبارت‌اند از:

چرا تست پاپ اسمیر مهم می باشد؟

شاید لازم باشد بدانید که اهمیت بسیاری از تست پاپ اسمیر در نظر گرفته می شود و پاپ اسمیر می ‌تواند سبب تشخیص انواع عفونت ‌های ویروسی مانند HPV شود. به دلیل این‌که HPV از مهم‌ترین دلایلی است که می ‌تواند باعث به وجود آمدن سرطان دهانه رحم گردد.

حال هنگامی‌که تست پاپ اسمیر مهم شمرده می شود، می تواند فوراً تشخیص HPV را به همراه داشته باشد و از این طریق درمان زود هنگام برای افراد صورت بگیرد.

همین امر می ‌تواند تغییرات متعدد پیش سرطانی را هم در انجام تست پاپ اسمیر صورت بدهد. هنگامی‌که تست پاپ اسمیر انجام شود، قبل از این‌که سرطان دهانه رحم آغاز گردد، متوقف می‌شود و با درمان ‌های پزشک مدنظر می ‌توانید آن را متوقف کنید. عموماً افراد از این‌که در بدن خود سرطان دهانه رحم دارند، اطلاعات کافی ندارند.

به دلیل این‌که این سرطان هیچ‌گونه علامت و علائمی ندارد. اما میزان مرگ ‌و میری که از این سرطان مشاهده شده است. طبق آمار به دست آمده در سالیان اخیر تعداد بانوانی که به دلیل سرطان دهانه رحم با مرگ رو به‌ رو شده‌اند، بسیار زیاد بوده است.

اگر غربالگری و تشخیص آن به واسطه تست پاپ اسمیر صورت بگیرد

حال اگر غربالگری و تشخیص آن به واسطه تست پاپ اسمیر صورت بگیرد، بعد از در جریان قرار گرفتن شما از سرطان دهانه رحم فوراً می ‌توانید اقدام به درمان کنید و این امر از پیشرفت بیماری جلوگیری می‌کند.

حال اگر نتیجه پاپ اسمیر شما غیرطبیعی در نظر گرفته شود، ممکن است این عملکرد نشان دهنده مرحله‌های اولیه بیماری سرطان رحم باشند. لازم است که به واسطه پزشک متخصصی که تحت درمان آن می باشید، بررسی های بسیاری بر روی تست شما صورت بگیرد.

در همین راستاست که دکتر ایروانی می ‌تواند با مشاوره‌ های خود کمک بسیاری برای شما به همراه داشته باشند. به همین سبب است که دکتر ایروانی به‌ عنوان بهترین دکتر برای تست پاپ اسمیر شناخته شده ‌است و می ‌تواند از این طریق مشاوره ‌های خوبی را برای شما برای برطرف نمودن و درمان نیز در نظر داشته باشد.

رابطه‌ای پاپ اسمیر و سرطان دهانه رحم

ممکن است عوامل بسیار متعددی سبب به وجود آمدن سرطان دهانه رحم باشند و از این طریق خطرات موجود برای این سرطان را بیشتر کند. این عوامل شامل موارد زیر می شود:

 • شرکای جنسی متعدد و زیاد
 • آغاز انجام رابطه جنسی در سنین بسیار کم
 • داشتن سیستم ایمنی ضعیف
 • داشتن سابقه مبتلا شدن به سرطان دستگاه تناسلی
 • سیگار متعدد

بهتر است بدانید برای انجام تست غربالگری سرطان دهانه رحم هیچ‌گونه محدودیت در سن ‌های بالا وجود ندارد. به دلیل این‌که اغلب سرطان ‌ها در زنانی که بالای ۵۰ سال دارند، نیز تشخیص داده می شود. به همین سبب لازم می ‌دانیم بگوییم انجام تست پاپ اسمیر بعد از یائسگی نیز مهم شمرده می شود.

اگر شما از دسته افرادی هستید که جراحی برداشتن رحم انجام داده اید، نیاز است که سالیانه نیز از آزمایشات غربالگری برای بررسی تغییرات پیش سرطانی خود استفاده کنید و تست پاپ اسمیر می ‌تواند برای به وجود آمدن دیگر سرطان ‌ها در دستگاه تناسلی بسیار مؤثر و مفید باشد.

حال دکتر ایروانی با در نظر داشتن تست پاپ اسمیر برای بیماران به بهترین عملکرد ممکن می‌ تواند از به وجود آمدن سرطان‌ های متعدد برای آن ‌ها جلوگیری کند. به همین سبب است که دکتر ایروانی به ‌عنوان بهترین دکتر برای تست پاپ اسمیر شناخته شده است.

رابطه‌ای پاپ اسمیر و سرطان دهانه رحم
رابطه‌ای پاپ اسمیر و سرطان دهانه رحم

چه زمانی برای انجام تست پاپ اسمیر به پزشک مراجعه کنیم؟

همان‌ طور که در موارد بالا برای شما ذکر کردیم عموماً سلول‌ های پیش سرطانی که در دهانه رحم به وجود می‌آیند، هیچ گونه علائمی ندارند و ممکن است شما اصلاً متوجه داشتن سرطان در دهانه رحم خود نباشید.

به همین جهت به صورت منظم به نزد پزشک بروید و انجام تست پاپ اسمیر را در نظر بگیرید. این امر می ‌تواند برای سلامتی شما بسیار مهم باشد. حال با توجه به تشخیص پزشک مدنظر شما ممکن است انجام تست پاپ اسمیر به صورت دوره ای صورت بگیرد.

البته در برخی موارد ممکن است علائم و نشانه‌ هایی داشته باشید که به این دلیل ممکن است زودتر به پزشک زنان مراجعه کنید.

این دلایل این عوامل عبارت‌اند از:

 • ترشحات غیرمعمولی واژن
 • لکه های خون و یا خون ‌ریزی سبک در دورانی به‌ غیر از دوران قاعدگی طبیعی
 • درد یا خون‌ریزی واژن بعد از برقرار کردن رابطه جنسی

البته لازم به ذکر است بدانید تمامی این علائم همیشه نشان‌ دهنده وجود سرطان نیستند. به دلیل این‌که ممکن است برخی دیگر از بیماری ‌ها باعث به وجود آمدن این علائم گردد. اما اگر این علائم را مشاهده کردید، انجام تست پاپ اسمیر برای شما ضروری می باشد و لازم است که حتماً به واسطه دکتر ایروانی معاینه شوید.

چه زمانی برای انجام تست پاپ اسمیر به پزشک مراجعه کنیم؟
چه زمانی برای انجام تست پاپ اسمیر به پزشک مراجعه کنیم؟

قبل از پاپ اسمیر چه نکاتی را رعایت کنیم؟

حال برای این‌که بتوانید تست پاپ اسمیر را انجام دهید، لازم است که قبل از آنکه چندین نکات را رعایت کنید. بهتر است بدانید برای این‌که تست پاپ اسمیر شما با دقت انجام شود، نیاز است که چند روز از پایان قاعدگی شما گذشته باشد.

همین طور پیشنهاد می‌کنیم چند روز قبل از انجام تست پاپ اسمیر از مواردی که در ادامه برایتان ذکر می‌کنیم، پرهیز کنید تا از این طریق تست پاپ اسمیر شما به درستی صورت بگیرد و نتیجه آن قابل ‌مشاهده باشد.

این عوامل عبارت‌اند از:

 • حدود 2 روز قبل از انجام تست پاپ اسمیر باید از ارتباط جنسی خوداداری کنید.
 • 2 روز قبل از انجام آزمایش پاپ اسمیر از دوش واژینال استفاده نکنید.
 • هنگامی که فرد دارای عفونت های شدید می ‌باشد، نباید تست پاپ اسمیر صورت بگیرد.
 • هنگامی که فرد ترشحات بسیاری دارد، آزمایش پاپ اسمیر برای او نباید صورت بگیرد.
 • برای این‌که بتوان آزمایش پاپ اسمیر را مجدداً انجام داد، لازم از ۸ هفته از نمونه‌گیری قبلی گذشته باشد.
 • استفاده نکردن از داروهای ضد بارداری همانند کرم‌ها، ژل‌های جلوگیری از بارداری قبل از تست مهم می باشد.

بهتر است برای انجام آزمایش پاپ اسمیر قبل از تست مثانه فرد مورد نظر خالی باشد و در هنگام آزمایش نفس عمیق بکشد و شل کردن عضلات نیز می تواند انجام آزمایش پاپ اسمیر را برای او آسان‌تر کند. بهتر است بدانید داروهای واژینال به ‌غیر از دارو هایی که پزشک مد نظر برای شما تجویز کرده است نبایدد قبل از تست پاپ اسمیر استفاده شوند. زیرا ممکن است بر روی نتیجه آن تاثیر گذار باشند.

روند آماده شدن برای تست پاپ اسمیر

برای این‌که او مطمئن شوید، تست پاپ اسمیر انجام شده مؤثر واقع می ‌شود لازم است که این نکات را نیز رعایت کنید:

 • دوری کردن از مقاربت و استفاده از داروهای اسپرم کش به مدت ۲ روز قبل از تست پاپ اسمیر
 • نیاز است که در شرایط آرام زندگی خود باشید و نفس عمیق بکشید.
 • تمام بیمه‌ها می ‌توانند تست پاپ اسمیر را تحت پوشش خود داشته باشند. البته برای این‌که از این موضوع اطمینان کامل حاصل کنید، می توانید نحوه پوشش‌دهی بیمه خود را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهید.
روند آماده شدن برای تست پاپ اسمیر
روند آماده شدن برای تست پاپ اسمیر

تا اینجا با مبحث قبل از پاپ اسمیر چه نکاتی را رعایت کنیم آشنا شدید و پیشنهاد می کنیم تا انتهای پست تست پاپ اسمیر گرگان دیدن کنید.

روش‌های انجام تست پاپ اسمیر به چه صورت می باشد؟

ممکن است اغلب افراد در رابطه با انجام تست پاپ اسمیر نگرانی ‌هایی داشته باشد. اما بهتر است بدانید که او تست پاپ اسمیر بسیار راحت و بدون درد و بیهوشی در مطب پزشکان متخصص زنان در نظر گرفته می شود.

هنگامی‌که بررسی تست پاپ اسمیر صورت می گیرد، تغییرات متعددی قبل از اینکه بدخیم و خوش‌خیم بودن سرطان دهانه رحم مشخص شود، علائم عفونت ‌ها و ویروس آنفلوانزا HPV در رحم به صورت کامل دیده می شود.

برای انجام تست پاپ اسمیر ۲ روش وجود دارد که روش جدید و روش قدیم می نامیده می‌ شوند. در تلاشیم در رابطه با این دو روش اطلاعات بیشتری در اختیار شما قرار دهیم.

روش‌های قدیمی و جدید آزمایش تست پاپ اسمیر

روش جدید

به واسطه این نوع روش انجام آزمایش پاپ اسمیر به این‌گونه صورت می‌گیرد که متخصص زنان به واسطه سرویکس (Cervical brush)  و یا به واسطه اسپکولوم (Speculum)  می ‌تواند قادر به باز کردن دهانه دستگاه تناسلی بانوان باشد.

سپس لازم است که پزشک با استفاده از اسپاچولا (Spatula)نمونه‌ های لازم را از رحم فرد مورد نظر خارج کند. بهتر است بدانید نمونه‌ ها برای این‌که بتوانند تست شوند و مورد بررسی و ارزیابی سلول‌ های ناهنجار قرار بگیرند، به آزمایشگاه فرستاده می شود. سپس این نمونه‌ ها به واسطه میکروسکوپ ارزیابی می شوند.

پزشکان که برای تفسیر تست ‌های آزمایشگاهی و ارزیابی سلول ‌ها و بافت‌ ها و اندام‌ های بدن تخصص دارند و می ‌توانند قابلیت تشخیص سرطان را داشته باشد به واسطه میکروسکوپ نمونه ‌های مورد نظر را معاینه می‌کنند و آن ‌ها را مورد بررسی قرار می دهند.

به‌ طور کلی به این افراد آسیب‌شناس می گویند. حال تخصص آسیب‌شناسان این است که سلول های غیرطبیعی را تشخیص بدهند و می ‌توانند از این طریق به سلول‌ های پیش سرطانی یا سرطان را شناسایی می‌کنند.

با در نظر گرفتن روش جدید به غیر از این‌که می‌توان سلول ‌های سرطانی که با بیماری HPV مرتبط هستند را تشخیص داد، می ‌توان عفونت هایی که برای رحم نیز وجود دارد را تشخیص داد.

روش قدیم

یکی دیگر از روش‌هایی که برای انجام تست پاپ اسمیر اغلب پزشکان در گذشته از آن استفاده می‌کردند، این بود که در این روش سلول ‌های متعددی برای نمونه‌گیری تست پاپ اسمیر برداشته می‌ شد و به واسطه مجاری واژن و دهانه رحم از طریق وسایل نمونه برداری که مانند اسلایدهای شیشه‌ای بودند، نمونه‌ها را در دسترس آسیب‌شناسان در آزمایشگاه قرار می‌دادند.

به واسطه انجام این روش حدود ۸۰ درصد از نمونه‌ ها و سلول های متعدد به کار نیاید و دور ریخته می ‌شود. اگر بخواهیم از ویژگی‌ ها و مزیت این نوع روش را بگوییم، می توان به کم‌ هزینه‌تر بودن آن اشاره کرد. پزشکان تا اواسط دهه ۹۰ از این طریق تست پاپ اسمیر را انجام می ‌دادند.

روش قدیم
روش قدیم
انجام تست پاپ اسمیر به روش تین پرپ (Thin prep pap smear)

یکی دیگر از روش ‌هایی که برای انجام تست پاپ اسمیر در نظر گرفته می ‌شد، روش تین پرت می باشد. این روش به این‌گونه صورت می‌گرفت که تمامی نمونه ‌های برداشت شده از رحم بانوان به واسطه یک محلول نگهدارنده آغشته می‌شد. این محلول تین پرپ نام داشت.

سپس از این طریق لازم بود که نمونه ‌هایی در نظر گرفته ‌شده به واسطه تین پرپ به آزمایشگاه انتقال داده شوند. حال هنگامی‌که این سلول ‌ها در اسلاید شیشه‌ای قرار دارد و به آزمایشگاه انتقال داده می‌ شد مواد غیر قابل تشخیصی در آن شکل می‌گرفت که مواد غیر قابل تشخیص همانند سلول ‌های خون و سلول‌های التهابی در داخل نمونه‌ ها حذف می‌ شدند و فرد آزمایشگر فقط می ‌توانست سلول‌های دهانه رحم را برای تست انتقال دهد.

همین طور در این روش سلول ‌هایی که در دهانه رحم وجود داشتند را به حالت تک لایه به اسلایدهای شیشه‌ای انتقال داده می‌داد. به همین سبب است که هم‌پوشانی بر روی سلول های پوششی به واسطه روش‌ های قدیمی برای انجام تست پاپ اسمیر نیز می‌توانست سبب از بین رفتن یک سلول غیرطبیعی شود

و همین امر می ‌تواند میزان قدرت تشخیص و تست پاپ اسمیر را بسیار افزایش بدهد. همین طور هنگامی‌که نمونه ‌های مورد نظر از دهانه رحم به محلول تین پرپ انتقال داده می ‌شوند، به صورت هم‌زمان سلول‌های سرطانی و PVH و عفونت های متعدد را نیز می‌توان مورد بررسی و ارزیابی قرار داد.

انجام تست پاپ اسمیر به روش تین پرپ (Thin prep pap smear)
انجام تست پاپ اسمیر به روش تین پرپ (Thin prep pap smear)

تا اینجا با مبحث روش‌های انجام تست پاپ اسمیر به چه صورت می باشد آشنا شدید و پیشنهاد می کنیم تا انتهای پست تست پاپ اسمیر گرگان دیدن کنید.

انجام تست پاپ اسمیر چگونه می ‌باشد؟

هنگامی‌که شما به پزشک مدنظر برای انجام تست پاپ اسمیر مراجعه می‌کنید، پزشک از شما می‌ خواهد که برای نمونه‌برداری آماده شوید.

هنگامی که برای تست آماده شدید لازم است لباس‌هایی که پایین‌تر از کمر شما را در بر گرفته است، خارج کنید و به کمر بر روی تخت معاینه دراز بکشید تا از این طریق پزشک بتواند نمونه ‌گیری‌ها را برای شما انجام دهد. در همین راستا لازم است که پاهای خود را بالا ببرید و پاشنه ها را در رکابی که در انتهای میز قرار دارد، قرار دهید.

بهتر است زانوهای شما شل شده و به اطراف متمایل شوند تا از این طریق پزشک در بهترین حالت ممکن بتواند نمونه‌برداری را برای شما انجام دهد. حال متخصص زنان می ‌تواند به سادگی معاینه را شروع کند.

استفاده از ابزارهای پلاستیکی و فلزی که برای نمونه برداری

پزشک مدنظر به واسطه ابزارهای پلاستیکی و فلزی که برای نمونه برداری مناسب می باشند، مایع لغزنده ساز زیر را به آن ‌ها می ‌مالد. این دستگاه اصولاً اسپکولوم نام دارد و لازم است که به آرامی وارد مهبل شود.

بعد از آن لازم است که از اسلایدهای شیشه‌ای میکروسکوپی که برای نمونه‌برداری مناسب می باشند را در نظر گرفت تا بتوان نمونه ‌هایی که از رحم برداشت می شود را به درون آن گذاشت. حال این نمونه‌ ها برای بررسی و تحقیق آسیب ‌شناسان لازم است که به آزمایشگاه منتقل شوند.

بعد از این‌که انجام این تست پاپ اسمیر به پایان رسید. پزشک زنان موظف است که معاینه‌ای از دهانه رحم به صورت کامل به همراه داشته باشد. برای انجام این معاینات لازم است که دستکش خود را به ماده لغزنده ساز آغشته کند و از این طریق ۲ انگشت خود را در داخل مهبل فرد موردنظر کند.

در همین راستا لازم است با دست دیگر بدن بیمار را از بیرون لمس کند تا بتواند به واسطه این لمس حضور توده یا نرم شدگی در اطراف اندام ‌های تناسلی همانند تخمدان ‌ها، رحم، لوله ‌های رحم و دیگر موارد را داشته باشد و تشخیص دهد که در این نواحی توده ای وجود دارد.

حال با در نظر داشتن تمامی این موارد دکتر ایروانی به‌ عنوان بهترین دکتر برای تست پاپ اسمیر در نظر گرفته شده است و می ‌تواند به بهترین نحو ممکن انجام تست تست پاپ اسمیر را برای شما انجام دهد.

استفاده از ابزارهای پلاستیکی و فلزی که برای نمونه برداری
استفاده از ابزارهای پلاستیکی و فلزی که برای نمونه برداری

چه کسانی بیشتر در معرض خطر سرطان دهانه رحم می ‌باشند؟

ممکن است برخی از افراد به نسبت دیگر افراد در معرض خطر سرطان دهانه رحم باشند و این اشخاص عبارت‌اند از:

 • اشخاصی که در خانواده خود سابقه مبتلا شدن به سرطان دهانه رحم وجود داشته باشد.
 • اشخاصی که از دخانیات استفاده می‌کنند و درگیر بیماری اعتیاد هستند.
 • اشخاصی که در سنین کمتر ازدواج کرده اند.
 • اشخاصی که نازا هستند و یا تا به حال زایمان نداشته‌اند.
 • افرادی که دارای چندین شریک جنسی می باشند.
 • افرادی که همسر آن ‌ها ختنه نشده است.
 • افرادی که همسرشان دارای چندین شریک جنسی می باشد.
 • افرادی که دارای عفونت و زگیل ‌های تناسلی هستند.
 • افرادی که مبتلا به بیماری ایدز می ‌باشند.

البته لازم است بدانید که در برخی موارد مشاهده شده که سرطان دهانه رحم یک امر بسیار ژنتیکی می باشد و با نظر پزشک و تشخیص او می‌توان تشخیص داد که علت به وجود آمدن سرطان دهانه رحم چه می ‌باشد.

لازم به ذکر است بدانید که دکتر ایروانی توصیه می‌کند این تست نیز برای افراد عادی انجام می گیرد و به مدت ۳ سال سالیانه و پشت سرهم انجام شود.

انجام آزمایش پاپ اسمیر هر ۳ سال یک‌ بار

اگر افراد در طی تمامی موارد نتیجه منفی حاصل کردن سپس می توانند، انجام آزمایش پاپ اسمیر را هر ۳ سال یک‌ بار صورت بدهند. بهتر است بدانید در نظر گرفتن تست پاپ اسمیر برای بانوانی که در سه‌ماهه اول بارداری می باشند، هیچ‌گونه مشکلی ندارد. اما لازم است بعد از این‌که شخص موردنظر وزن حمل کرد، حداقل ۸ هفته بعد از آن تست پاپ اسمیر را انجام دهد.

همین طور لازم است بدانید بانوانی که سنی بالای ۶۵ سال دارند، اگر در طی ۱۰ سال گذشته آزمایشات منظمی داشته‌اند و همه آزمایش‌ های آن ‌ها جوابی نرمال داشته می‌توانند، روند انجام آزمایش پاپ اسمیر را قطع کنند و دیگر نیازی به انجام این آزمایش نمی‌ باشد.

انجام آزمایش پاپ اسمیر هر ۳ سال یک‌ بار
انجام آزمایش پاپ اسمیر هر ۳ سال یک‌ بار

حال اگر شما از دسته افرادی هستید که نیازمند تست پاپ اسمیر می باشید، بهتر است بدانید دکتر ایروانی به ‌عنوان بهترین دکتر برای انجام تست پاپ اسمیر شناخته شده است.

آیا دختران باکره نیز ممکن است مبتلا به سرطان دهانه رحم شوند؟

ممکن است در رابطه با مبتلا شدن دختران باکره به سرطان دهانه رحم سوالات متعددی داشته باشید. اغلب دختران باکره نگران این موضوع هستند که آیا ممکن است آنان به سرطان دهانه رحم ابتلا شوند. جواب این سوال مثبت می باشد. بهتر است بدانید که سرطان‌ ها به واسطه تغییر شکل نامتعادل سلول ‌ها رخ می دهند.

حال به دلیل این‌که سرطان دهانه رحم به واسطه ویروس‌ها و یا زگیل تناسلی در دهانه رحم به وجود می‌آید، امکان این‌که این بیماری در دهانه رحم دختران باکره نیز وجود داشته باشد، بسیار زیاد است. بهتر است بدانید اگر علائم آن را مشاهده کردید، حتماً لازم است که با یک پزشک متخصص زنان و زایمان در این رابطه مشورت کنید.

آیا دختران باکره نیز ممکن است مبتلا به سرطان دهانه رحم شوند؟
آیا دختران باکره نیز ممکن است مبتلا به سرطان دهانه رحم شوند؟

آیا انجام تست پاپ اسمیر دردناک می باشد؟

ممکن است برخی از افراد نگران دردهایی در رابطه با انجام تست پاپ اسمیر باشند. برای اطلاعات بیشتر این افراد لازم است بگوییم که تست پاپ اسمیر همانند معاینات لگنی صورت می گیرد و انجام آن یک کار بسیار راحت سریع و بدون درد می باشد.

انجام تست پاپ اسمیر نیازی به بیهوشی ندارد. همان ‌طور که ذکر کردیم با استفاده از وسیله‌ای به نام کولپوسکوپی که می ‌تواند فضای رحم را باز نگه دارد و وسیله نمونه‌گیری کولپوسکوپی انجام می‌ شود و لازم است به اندازه ای ۳۶۰ درجه در داخل رحم چرخش داشته باشد و از این طریق تمامی نمونه ‌ها از دهانه رحم برداشت شوند. هنگامی که نمونه ‌ها برداشت شدند، برای بررسی بیشتر به آزمایشگاه فرستاده می‌شوند.

به طور کلی انجام آزمایش پاپ اسمیر دردناک نمی ‌باشد. اما ممکن است برخی از افراد آستانه تحمل کمتری داشته باشند و معاینات لگنی نیز برای آن ‌ها دردناک باشد.

این افراد ممکن است میزان کمی احساس ناخوشایند در راستای انجام تست پاپ اسمیر داشته باشد. اما لازم است ذکر کنیم دکتر ایروانی با بهترین تخصص می تواند انجام تست پاپ اسمیر را با بهترین روش ممکن است صورت بدهد و در این راستا می ‌توانید به دکتر ایروانی اعتماد کنید. به دلیل که او به ‌عنوان بهترین دکتر برای انجام تست پاپ اسمیر شناخته شده ‌است.

آیا انجام تست پاپ اسمیر دردناک می باشد؟
آیا انجام تست پاپ اسمیر دردناک می باشد؟

بعد از انجام تست پاپ اسمیر چه کنیم؟

بهتر است بدانید انجام آزمایش پاپ اسمیر عوارض بسیار جدی برای شما به همراه نخواهد داشت. اما ممکن است در برخی موارد برخی از بانوان میزان کمی خون‌ریزی در نواحی واژن به همراه داشته باشند.

اگر شما نیز از دسته افرادی هستید که بعد از انجام پاپ اسمیر مقداری خون‌ریزی داشتید، لازم است که حتماً این موضوع را با متخصص زنانی که تحت نظر معالج او قرار گرفته اید، در میان بگذارید. تمام بانوانی که از تست پاپ اسمیر استفاده می کنند، بلافاصله می‌توانند تمامی فعالیت ‌های روزمره خود را انجام بدهند و هیچ ‌گونه منعی برای انجام ندادن فعالیت ‌های روزانه برای آن ‌ها وجود نخواهد داشت.

لازم است بدانید ممکن است لکه بینی بعد از انجام تست پاپ اسمیر برای افراد اتفاق بیفتد که مسئله مهمی نمی ‌باشد. اما اگر خون‌ریزی بسیار شدید داشتید، لازم است که حتماً با پزشک خود در این رابطه صحبت کنید .

در برخی مواقع نیاز است به جهت این‌که پاپ اسمیر شما غیرطبیعی می باشد،  بیمار کولپوسکوپی شود. انجام کل کولپوسکوپی با دقت بالای ۹۹ درصد صورت می‌گیرد و می تواند نوع زخم و عفونت را تشخیص دهد و در رابطه با آن درمان مناسبی را تجویز کند.

بعد از انجام تست پاپ اسمیر چه کنیم؟
بعد از انجام تست پاپ اسمیر چه کنیم؟

نتایج تست پاپ اسمیر به چه معناست؟

به طورکلی هنگامی که تست پاپ اسمیر انجام می‌ شود، نتیجه آن به چند صورت در نظر گرفته می‌شود. ممکن است نتیجه این آزمایش عادی باشد و یا از واژه غیرعادی در جواب آزمایش استفاده شده است. حال در نظر داریم در رابطه با جواب های تست پاپ اسمیر بیشتر برای شما بگوییم.

پاپ اسمیر عادی ( نرمال):

هنگامی که جواب تست پاپ اسمیر خود دریافت کردید، اگر نتیجه آن عادی و نرمال در نظر گرفته باشد بدین معناست که در دهانه رحم شما رشد غیر عادی سلولی وجود نداشته است.

البته در برخی موارد نتیجه عادی به عنوان منفی نیز در نظر گرفته می ‌شود و می ‌توان گفت هنگامی که جواب تست پاپ اسمیر منفی می باشد، عادی می باشد. یعنی هیچ گونه خطری شما را تهدید نمی ‌کند. حال بهتر است بدانید هنگامی‌که نتیجه آزمایش عادی است، برای سال بعد نیز ممکن است نیاز نباشد که از تست پاپ اسمیر استفاده کنید.

پاپ اسمیر غیرعادی ( غیر نرمال):

ممکن است در برخی موارد در نتیجه تست پاپ اسمیر واژه غیرعادی نوشته شده باشد. البته بهتر است بدانید که در نظر گرفتن این تست و جواب آن به صورت غیر عادی فقط به معنی این نیست که شما مبتلا به سرطان دهانه رحم هستید.

بلکه در نظر گرفتن این جواب به این معنا می باشد که در دهانه رحم شما رشد غیرعادی سلول ها مشاهده شده است و ممکن است که این رشد حاکی از روند پیش سرطان باشد و بدن شما در آستانه مبتلا شدن به سرطان دهانه رحم قرار گرفته باشد. به همین سبب لازم است که بررسی ‌های لازم برای آن صورت بگیرد.

سلول ‌های غیر عادی که در دهانه رحم مشاهده می‌شود، سطح‌های متفاوتی دارند که عبارت‌اند از:

 • آتیپیا (atypia)
 • خفیف
 • متوسط
 • دیسپلازی شدید
 • کارسینوم درجا

بهتر است بدانید سلول ‌های غیر عادی که در این آزمایش مشاهده می‌ شود، از انواع پیشرفته سرطان رایج تر هستند. حال لازم است که وضعیت سلول ‌ها بررسی شود و با در نظر گرفتن وضعیت سلول‌ ها میزان آزمایش‌ های لازم و بررسی‌ های دقیق‌تری از بافت ‌هایی که در دهانه رحم وجود دارد، انجام شود.

این بررسی ‌ها و معاینات با روشی به نام کولپوسکوپی انجام می شود. هنگامی‌که پزشک مدنظر انجام روش کولپوسکوپی را صورت می‌دهد، با استفاده از نور و ذره‌بین به بررسی و مشاهده دقیق بافت ‌های دهانه رحم و واژن می ‌پردازد و از این طریق کمک می‌کند تا تشخیص درستی برای سرطان دهانه رحم داشته باشد. البته در برخی موارد مشاهده شده که پزشک مدنظر به هنگام بررسی بافت‌ های دهانه رحم از بافت‌برداری استفاده کرده است.

اگر شما نیز قصد انجام تست پاپ اسمیر دارید، ما به شما دکتر ایروانی را پیشنهاد می‌کنیم. به دلیل این‌که دکتر ایروانی به ‌عنوان بهترین دکتر برای انجام تست پاپ اسمیر شناخته شده است و می ‌تواند به بهترین نحو ممکن بدون درد انجام تست پاپ اسمیر را برای شما به‌ همراه داشته باشد.

پاپ اسمیر مثبت:

ممکن است در برخی مواقع جواب تست پاپ اسمیر شما مثبت باشد. اگر این تست مثبت در نظر گرفته شود، یعنی تغییرات سلولی غیرطبیعی و در نهایت سرطان را نشان می دهد. به همین جهت فرد مورد نظر بیمار شناخته می شود و باید در این مواقع اقدامات مربوط به بیماری را نیز انجام دهد.

پاپ اسمیر مثبت:
پاپ اسمیر مثبت:

حال اگر تشخیص این تست در مواقع مثبت زودتر از حد موعد اتفاق بیفتد و بیماری در مراحل اولیه باشد، جای هیچ‌گونه نگرانی وجود نخواهد داشت و با در نظر گرفتن درمان مناسب و برداشتن بخش متعدد می ‌توان نواحی که دچار تغییرات سلولی شده است را برطرف کرد.

در برخی موارد نیز ممکن است کل رحم بیمار برداشته شود

در برخی موارد نیز ممکن است کل رحم بیمار برداشته شود. حال اگر به تشخیص شما برای پاپ اسمیر مثبت دیرتر از حد ممکن اتفاق بیفتد و ماندن در این راستا سرطان دهانه رحم در مرحله پیشرفت قرار می گیرد و درمان برای این امر بسیار دشوارتر به نظر می‌رسد. در شرایط این‌چنین نیز ممکن است قسمت ‌های دیگر بدن و غدد لنفاوی درگیر سرطان نیز شده باشند.

هنگامی که جواب پاپ اسمیر مثبت باشد. به ‌غیر از عمل جراحی و در برخی موارد شیمی ‌درمانی و رادیوتراپی نیز برای بیمار در نظر گرفته می شود. البته تشخیص نوع در نظر گرفتن شیمی‌درمانی و رادیوتراپی برای بیمار به واسطه پزشک صورت می‌گیرد.

بهتر است بدانید در برخی در بسیاری از موارد تست پاپ اسمیر مثبت می ‌تواند نشان‌دهنده عفونت ‌های متعدد نیز باشد و از آزمایش پاپ اسمیر برای تشخیص بیماری ‌های آمیزشی استفاده نمی ‌شود. لازم است که برای این امر آزمایش‌ های تخصصی‌تری در نظر گرفته شود. اگر شما نیز نیازمند آزمایش پاپ اسمیر می باشید، دکتر ایروانی به ‌عنوان بهترین دکتر برای انجام تست پاپ اسمیر شناخته شده است.

در برخی موارد نیز ممکن است کل رحم بیمار برداشته شود
در برخی موارد نیز ممکن است کل رحم بیمار برداشته شود

حال برای تجزیه و تحلیل نتیجه تست پاپ اسمیر ممکن است پزشک مدنظر از اصطلاحاتی استفاده کنند که در ادامه برای شما در رابطه با آن‌ها بیشتر می گوییم

مفهوم سلول سنگفرشی سیال:

هنگامی‌که سطح رحم سالم باشد، سلول های سنگفرشی که نازک و مسطح هستند در آن رشد پیدا می‌کنند. حال اگر جواب تست پاپ اسمیر میزان بسیار کمی سلول‌ های سنگفرشی را به صورت غیر متعادل نشان دهد و در آن‌ ها تغییراتی به ‌وضوح دیده شود، دلیل بر وجود سلول‌ های پیش سرطانی نمی ‌باشد.

به همین جهت لازم است که مجدداً پزشک تست که بر پایه مایع می باشد را انجام دهد و دوباره نمونه گیری لازم را برای تشخیص ویروس دهد.

ممکن است این ویروس سبب احتمال سرطان شود و آن را افزایش دهد و همانند ویروس پاپیلوم انسانی در نظر گرفته شود که لازم است پزشک آن را آنالیز کند. اگر خطری در این ویروس وجود نداشته باشد، سلول ‌هایی که برای نتیجه تست پاپ اسمیر آمده‌اند، نگران‌ کننده نمی ‌باشد. اما اگر در این راستا ویروسی دوباره دیده شود، لازم است که تست ‌های بعدی انجام داده شوند.

مفهوم سلول سنگفرشی سیال:
مفهوم سلول سنگفرشی سیال:

آسیب های درون اپیتلیالی:

در مواردی از این واژه در مواردی استفاده می ‌شود که سلول‌ هایی که برای تست پاپ اسمیر نمونه برداری شده اند، امکان این‌که سرطان‌زا باشند در آن‌ها دیده شده است.

در برخی موارد ممکن است تغییرات سلول های مدنظر در درجه کمتری باشند و این معنی را می‌دهد که در شکل، اندازه و دیگر مشخصات و ویژگی‌های یک سلول ممکن است آسیب‌ های پیش سرطانی دیده شود. ممکن است که تقریباً حدود یک سال با مبتلا شدن به صورت قطعی به سرطان فاصله داشته باشد.

حال اگر تغییراتی که در این تست دیده می شود، در درجه بالایی قرار بگیرند، احتمال این که فرد موردنظر زودتر به سرطان مبتلا شود، بسیار زیاد می باشد. لازم است که در این اوضاع تست ‌های متعدد دیگری برای تشخیص بیشتر انجام شوند.

سلول ‌های غده‌ای:

سلول‌های غده‌ای قابلیت به وجود آوردن سلول های مخاط را دارند و محل رشد آن ‌ها در ورودی دهانه رحم و بین رحم می باشد. ممکن است در برخی موارد در جواب تست پاپ اسمیر سلول‌ های غده ای کمی غیر نرمال به نظر برسند.

اما نمی ‌توان به طور قطع گفت که این سلول ها سرطان‌زا هستند یا خیر. لازم است که در صورت مشاهده سلول ‌های غده‌ای تست‌ های بعدی را انجام داد.

شما در حال دیدن مقاله تست پاپ اسمیر گرگان هستید.

سرطان سلول‌ های سنگفرشی یا سرطان غده ای:

اگر در تست پاپ اسمیر این نتیجه مشاهده شود، به این معناست که سلول ‌هایی که در دهانه رحم جمع آوری شده اند خیلی غیر نرمال می باشند و به‌ طور کلی مطمئن می‌شود که سرطان وجود دارد.

به طور کلی سرطان سلول‌های سنگفرشی این معنی را می ‌دهد که سلول هایی با شکل مسطح توانستند در دهانه رحم یا واژن به وجود بیایند.

همین طور بهتر است بدانید که سرطان غده ای این معنی را دارد که سلول های غده ای در دهانه رحم ایجاد شده اند. حال اگر چنین سلول‌ هایی در جواب تست پاپ اسمیر افراد مشاهده شوند، لازم است که پزشک مدنظر یک ارزیابی سریع را توصیه کند.

بهتر است بدانید اگر تست پاپ اسمیر غیر نرمال در نظر گرفته شود، پزشک متخصصی که تحت معالجه او تست پاپ اسمیر انجام داده اید پروسه‌ای به اسم کولپوسکوپی را به واسطه وسیله بزرگ انجام می‌ دهد تا بتواند بافت ‌های متعدد در دهانه رحم واژن و فرج ها را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهند و اگر در چنین ناحیه‌ای بافت‌ های غیرطبیعی وجود دارد، مجدداً آن ‌ها را نمونه ‌برداری کند و به آزمایشگاه بفرستد.

آیا صحت نتیجه قابل اتکا می باشد؟

بهتر است بدانید نتایجی که برای تست پاپ اسمیر انجام می‌گیرد، بسیار دقیق می باشد. به دلیل این‌که استفاده از این نوع غربالگری سبب شده حدود ۸۰ درصد از افراد به بیماری دهان سرطان دهانه رحم مبتلا نشوند. ممکن است در برخی افراد انجام تست پاپ اسمیر میزان کمی ناخوشایند و آزاردهنده و دردناک به نظر برسد.

اما تست پاپ اسمیر می ‌تواند نقش بسیار مهمی در حفظ سلامت آن ‌ها به همراه داشته باشد و سلامت بانوان را تضمین کند. حال اگر از یک متخصص باتجربه در زمینه استفاده از تست پاپ اسمیر استفاده کنید، می ‌تواند قدرت تشخیص از نمونه برداری ‌ها بیشتر باشد. دکتر ایروانی یکی از بهترین ‌ها برای انجام تست پاپ اسمیر می ‌باشد.

آیا صحت نتیجه قابل اتکا می باشد؟
آیا صحت نتیجه قابل اتکا می باشد؟

آیا از تست پاپ اسمیر برای تشخیص HPV نیز استفاده می شود؟

به طور کلی بهتر است بدانید هدف اصلی از انجام تست پاپ اسمیر این است که بتوان بررسی وضعیت رشد سلول ‌ها را برای افراد به همراه داشت و از این طریق رشد سلول ها شناخت پی ‌در پی بهتری پیدا کرد.

همان‌ طور که می ‌دانید در بسیاری از موارد اگر سلول ‌ها رشد غیرعادی داشته باشند، علت آن HPV می ‌باشد. حال اگر با استفاده از آزمایش پاپ اسمیر رشد غیرعادی سلول ها تشخیص داده شود، به صورت بسیار گسترده ای می توان از توسعه آن پیشگیری کرد. البته بهتر است بدانید که تشخیص دادن وجود HPV به واسطه این نمونه برداری توسط تست پاپ اسمیر نیز وجود دارد.

تا اینجا با مبحث آیا از تست پاپ اسمیر برای تشخیص HPV نیز استفاده می شود آشنا شدید و پیشنهاد می کنیم تا انتهای پست تست پاپ اسمیر گرگان دیدن کنید.

به وجود آمدن مشکل HPV به واسطه آمیزش جنسی صورت می‌گیرد

بهتر است بدانید به وجود آمدن مشکل HPV به واسطه آمیزش جنسی صورت می‌گیرد. تمامی بانوانی که دارای روابط جنسی می باشند، ممکن است به در خطر ابتلا به HPV باشند. به همین جهت لازم است که تمامی بانوان هر ۳ سال یک ‌بار مورد آزمایش پاپ اسمیر قرار بگیرند.

به دلیل این‌که آزمایش پاپ اسمیر می ‌تواند HPV را نیز تشخیص دهد. لازم به ذکر است بدانید آزمایش پاپ اسمیر نمی ‌تواند تشخیص سایر بیماری های STD را به ‌همراه داشته باشد. البته در برخی موارد مشاهده شده که رشد غیرعادی سلول ها بنا به دلایل دیگری به ‌غیر از سرطان دهانه رحم می باشد.

انجام تست پاپ اسمیر فقط با هدف این‌که بتوان تشخیص انواع سرطان را در نظر گرفت، صورت نمی ‌پذیرد و ممکن است برای بسیاری دیگر از بیماری ‌های دهانه رحم از تست پاپ اسمیر استفاده شود.

دکتر ایروانی تخصص بسیاری برای انجام تست پاپ اسمیر برای بانوان دارد و می ‌تواند با انجام تست پاپ اسمیر در پیشگیری سرطان دهانه رحم برای افراد گام بسیار مؤثری بردارد.

به وجود آمدن مشکل HPV به واسطه آمیزش جنسی صورت می‌گیرد
به وجود آمدن مشکل HPV به واسطه آمیزش جنسی صورت می‌گیرد

خطرات و عوارض تست پاپ اسمیر به چه صورت می ‌باشد؟

همان‌ طور که ذکر کردیم انجام تست پاپ اسمیر یک روش غربالگری بدون خطر می باشد. این روش مطمئنی است و برای تشخیص سرطان دهانه رحم در نظر گرفته می ‌شود.

اما بهتر است بدانید که انجام تست پاپ اسمیر عاری از هیچ‌گونه خطر نمی ‌باشد و ممکن است در برخی موارد نتیجه کاذبی برای این تست در نظر گرفته شود. یعنی ممکن است در جواب تست پاپ اسمیر هیچ‌گونه ناهنجاری و شرایط غیر عادی در نظر گرفته نشود.

شما در حال مشاهده پست تست پاپ اسمیر گرگان هستید.

جواب کاذب

در صورتی که ممکن است جواب این تست کاذب باشد و سلول‌ های غیرطبیعی در حال رشد باشند. البته لازم به ذکر است بگوییم نتیجه منفی کاذب به این معنی نمی ‌باشد که اشتباهات متعددی برای این آزمایش رخ داده است.

ممکن است عوامل متعددی بر روی نتیجه منفی اثرگذار باشند. در مطالب بالا در رابطه با آن ‌ها برای شما صحبت کردیم. بهتر است بدانید که انجام تست پاپ اسمیر پیچیده یا دردناک نمی ‌باشد و هیچ‌گونه عارضه‌ای برای این تست در نظر گرفته نشده است.

اما در برخی موارد ممکن است تا حدود چند ساعت احساس درد و یا سوزش داشته باشید. در برخی بانوان دیده شده که لکه بینی بعد از انجام تست پاپ اسمیر نیز وجود داشته است. به همین جهت اغلب پزشکان توصیه می‌کنند که پدهای نوار بهداشتی را بعد از انجام تست پاپ اسمیر با خود به ‌همراه داشته باشید.

هنگامی‌که تست پاپ اسمیر انجام می ‌شود، می‌توان بلافاصله فعالیت‌ های روزمره خود را آغاز کنید و هیچ‌گونه منعی در این رابطه برای شما وجود ندارد. دکتر ایروانی به عنوان یکی از بهترین متخصصین برای انجام تست پاپ اسمیر شناخته شده است.

جواب کاذب
جواب کاذب

تا اینجا با مبحث خطرات و عوارض تست پاپ اسمیر به چه صورت می ‌باشد آشنا شدید و پیشنهاد می کنیم تا انتهای پست تست پاپ اسمیر گرگان دیدن کنید.

چه افرادی قادر به متوقف کردن انجام تست پاپ اسمیر می باشند؟

ممکن است در برخی موارد موارد تعیین‌شده پزشک معالج شما صلاح بداند که دیگر نیاز به انجام تست پاپ اسمیر برای شما نمی‌ باشد و از این طریق انجام تست پاپ اسمیر را متوقف می‌کند. در ادامه در رابطه با این موارد بیشتر برای شما می‌گوییم.

امیدواریم تا اینجا از مطالعه پست تست پاپ اسمیر گرگان اطلاعات مفیدی کسب کرده باشید.

بعد از خارج کردن کامل رحم

در برخی موارد بانوان به دلایل متعدد رحم خود را خارج کنند. بعد از این‌که رحم خارج شد، به واسطه جراحی که می‌تواند، شامل دهانه رحم باشد خروج رحم اتفاق می ‌افتد لازم است که از پزشک معالج خود در رابطه با انجام تست پاپ اسمیر سوالاتی بپرسید و بدانید که بعد از خارج شدن رحم نیاز است که هنوز هم از تست پاپ اسمیر استفاده کنید یا خیر. بنا به دلایل و تشخیص پزشک مدنظر شما ممکن است جواب متفاوتی دریافت کنید.

اگر بنا به دلایلی غیر از سرطان ‌ها پزشک مدنظر اقدام به خارج کردن رحم کرده باشد و به دلیل فیبر رحم ،خروج رحم اتفاق افتاده باشد. ممکن است که پزشک مدنظر شما صلاح بداند که دیگر نیاز نیست که تست پاپ اسمیر را انجام دهید و می ‌توانید آن را متوقف کنید.

حال اگر دلایل متعدد دیگه‌ای برای تخلیه رحم شما وجود داشته باشد و بنا به شرایط قبل از سرطان تخلیه رحم صورت گرفته باشد، پزشک صلاح می داند که چندین تست پاپ اسمیر دیگر انجام دهید تا بتواند سلامت شما را تضمین کند.

بعد از خارج کردن کامل رحم
بعد از خارج کردن کامل رحم

شما در حال خواندن پست تست پاپ اسمیر گرگان هستید.

سن‌های بالاتر

بیشتر پزشکان در نظر دارند که تمامی بانوانی که از سن ۶۵ سالگی رد می کنند، تست‌های پاپ اسمیر آن ‌ها جواب منفی دارد به همین سبب دیگر نیاز نمی ‌دانند که این افراد از تست پاپ اسمیر استفاده کنند. حال اگر سن شما بالاتر است ۶۵ می باشد، لازم است که حتماً مشورت پزشک خود را در این راستا به‌ همراه داشته باشید.

اما اگر از نظر رابطه جنسی هنوز هم فعالیت دارید، پزشک توصیه می‌کند بهتر است که چندین تست پاپ اسمیر دیگر انجام دهید تا ازاین طریق بتواند سلامت شما را تضمین کند.

سن‌های بالاتر
سن‌های بالاتر

تا اینجا با مبحث چه افرادی قادر به متوقف کردن انجام تست پاپ اسمیر می باشند آشنا شدید و پیشنهاد می کنیم تا انتهای پست تست پاپ اسمیر گرگان دیدن کنید.

هزینه تست پاپ اسمیر به چه صورت است؟

ممکن است مهم‌ ترین سوال شما در راستای انجام تست پاپ اسمیر در رابطه با هزینه‌ های موجود و یا بستری شما باشد. برای این‌که در رابطه با این هزینه ‌ها آگاهی کامل داشته باشید، بهتر است بدانید عواملی بر روی هزینه تست پاپ اسمیر تاثیرگذار می باشند.

ممکن است تجهیزات مصرفی، تعداد خدمت، آزمایش‌ها و تست‌ های مورد نیاز پزشک، خدمات پاراکلینیکی مانند تصویربرداری و دیگر موارد شامل هزینه‌هایی برای شما گردد.

به همین جهت نمی‌ توان در رابطه با هزینه‌ ها و تعرفه ‌های تست پاپ اسمیر به صورت قطعی برای شما صحبت کنیم. برای این‌که بتوانید از هزینه‌ های دقیق تست پاپ اسمیر اطلاعات کافی داشته باشید، می ‌توانید با مطب دکتر ایروانی تماس بگیرید و در رابطه با تخصص ‌های لازم ایشان و هزینه ‌های موجود اطلاعات مفیدی کسب کنید.

همان ‌طور که ذکر کردیم دکتر ایروانی به ‌عنوان بهترین دکتر برای تست پاپ اسمیر شناخته ‌شده است و می ‌تواند به بهترین نحو ممکن نتایج شما را برایتان بازگو کند.

تا اینجا با مبحث هزینه تست پاپ اسمیر به چه صورت است آشنا شدید و پیشنهاد می کنیم تا انتهای پست تست پاپ اسمیر گرگان دیدن کنید.

جمع بندی مطالب

در این مقاله در تلاش بودیم در رابطه با موضوع تست پاپ اسمیر گرگان برای شما صحبت کنیم. در این راستا در رابطه با تست پاپ اسمیر و علت به وجود آمدن سرطان دهانه رحم اطلاعات مفصلی را برای شما ذکر کردیم و در تلاش بودیم تا با استفاده از این مطالب به تمامی سوالات متعدد شما در راستای انجام تست پاپ اسمیر جواب دهیم.

بهتر است بدانید که اگر علائم مشکوکی مشاهده کردید، حتماً نیاز است که به نزد یک پزشک متخصصان برای معاینه بیشتر بروید. دکتر ایروانی تخصص بسیاری در زمینه انجام تست پاپ اسمیر دارد و با تخصص های کافی و لازم می ‌تواند به بهترین نحو ممکن تست پاپ اسمیر را برای شما انجام دهد.

جمع بندی مطالب
جمع بندی مطالب

به همین سبب می توانید از تخصص‌های ایشان استفاده کافی را ببرید. امیدواریم که با استفاده از مطالب تست پاپ اسمیر گرگان اطلاعات مفیدی در اختیار شما قرار داده باشیم.

از اینکه تا انتهای پست تست پاپ اسمیر گرگان با ما همراه بودید متشکریم.

Share this post

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email